Головна Проблема Обережно: Африканська чума свиней

Обережно: Африканська чума свиней

423
0

Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері)(АЧС) – контагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Для людини вірус АЧС небезпеки не несе. Захворювання передається при прямому контакті хворих тварин і здорових, через продукти зі свинини, кліщами і механічно. Вакцини від захворювання немає. Майже все поголів’я хворих свиней гине. Вірус знищується виключно шляхом нагрівання до високих температур.    

Станом на 3 лютого 2017 року, починаючи з 2012 року, в Україні зареєстровано 170 випадків АЧС. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, з початку 2016 року в Україні через спалах вірусу АЧС на забій у примусовому порядку вже відправлено 123 тис. голів.

На даний час вирощуванням та відгодівлею свиней у Жовківському районі займаються 22 господарства різних форм власності, в яких утримується 11770 гол. свиней. Більше тисячі голів утримується в 3 свиногосподарствах. В особистих селянських господарствах району —14090 гол. свиней.

У 2016 році було проведено два засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при Жовківській РДА, в 2017 році — одне,  на яких розглядалося питання профілактики захворювання свиней АЧС. Основним заходом профілактики та недопущення АЧС є діяльність свиногосподарств у режимі “закритого типу”.

Також, на жаль, незадовільно проводиться робота з виконання заходів та рішень надзвичайної протиепізоотичної комісії при Жовківській РДА місцевими радами.

До «слабких ланок» у розповсюдженні АЧС відноситься стихійна торгівля живими тваринами та сировиною, подвірний забій та реалізація свиней, нехтування елементарними заходами біобезпеки, питання ідентифікації поголів’я.

Виконкомом Жовківської міської ради та Жовківським відділенням Кам’янко-Бузького відділу поліції не вжито заходів із ліквідації  стихійної торгівлі продуктами харчування на площі Є. Коновальця у м. Жовкві. Адже однією з причин виникнення захворювання є реалізація м’яса свиней без попереднього клінічного огляду та ветеринарно-санітарної експертизи туш тварин, які можуть бути носіями віруса. А на стихійному ринку біля ринку ТзОВ «Вега» реалізація м‘ясних туш і окремих частин  набрала масового характеру. М‘ясо реалізується в антисанітарних умовах, розкладене на брудних ящиках. Реалізатори розкладають  харчові продукти на проїзній частині,  на землі.Така торгівля може призвести до масових харчових  отруєнь та інфекційних захворювань серед населення.

Одним з основних переносників АЧС являються дикі свині. З керівниками мисливських товариств проводиться відповідна робота з профілактики АЧС.

Хочу звернутись до читачів, що при виявленні загибелі тварин, або підозрілих у захворюванні тварин прошу терміново повідомляти управління Держпродспоживслужби у Жовківському районі за номерами телефонів: 21-164, 22-209 або до завідувачів дільниць ветмедицини.

Роман ГАПОНЕНКО,

в. о. начальника управління

Держпродспоживслужби

у Жовківському районі .