Головна Проблема Пташиний грип: що треба знати і як захиститися?

Пташиний грип: що треба знати і як захиститися?

356
0
Обережно! Пташиний грип

Жовківський районний відділ ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» повідомляє, що в зв’язку з розширенням географічних меж появи вірусу пташиного грипу в світі, дана ситуація викликає стурбованість медиків, оскільки зростає ризик захворювання людей.

Небезпечний  варіант вірусу може виникнути в тому разі, якщо людина одночасно інфікована двома різними вірусами – вірусом людського грипу і вурусом пташиного грипу. Основними розповсюджувачами  збудника пташиного грипу є перелітні птахи. В  зовнішнє середовище збудник потрапляє із слиною, слизом і калом хворої птиці, забруднюючи на значній території грунт, корми, воду і предмети.

Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, з 30 листопада 2016 р. до сьогодні зареєстровано поширення випадків високопатогенного грипу птиці на території Німеччини, Австрії, Польщі. В Україні за цей же період зареєстровано шість осередків пташиного грипу.

Комплекс протиепідемічних заходів у осередках пташиного грипу передбачає два блоки роботи: ветеринарний і медичний.

При виникненні епізоотії пташиного грипу рекомендовано 100 % винищення домашніх птахів у радіусі 5 км  від осередку інфекції, накладання карантину: заборона до використання будь-якої продукції птахівництва, її утилізація, згідно з вимогами щодо інфекційних агентів ІІ групи патогенності, проведення заходів щодо попередження поширення вірусів до інших видів птахів, у тому числі диких, заборона ввозу/вивозу і транзиту в зоні карантину; проведення заключної дезінфекції, дезінсекції та дератизації в осередку.

Заходи захисту персоналу, який працює в осередку пташиного грипу: окуляри, гумові рукавиці, респіратори типу «Пелюсток 200», костюм індивідуального захисту ІІ типу. Термометрію належить проводити двічі на день, медичний огляд – щоденно із використанням анкет для реєстрації симптомів і дотримання  правил роботи у осередку, профілактики оселтамивіру – 0,75 мг 1 раз на добу – 10 днів. Медичне спостереження  за персоналом триває ще десять днів по  завершенню роботи в осередку (максимальний інкубаційний період). Обов’язковим є проведення серологічних обстежень усіх осіб, хто піддався ймовірному ризику інфікування чи перебував у зоні карантину, до моменту ліквідації осередку.

Отже, із врахуванням того, що віруси пташиного грипу проникли у популяцію людей, яка є природно непроепідеміченою, тобто не існує імунного прошарку захищених осіб навіть на мінімальному рівні, можливе пандемічне поширення  одного з його варіантів.  Це теоретично може статися тоді, коли вірус набуде можливості швидкої передачі від людини до людини, поки що він є «повільний». Схоже, що цього чекати вже недовго, тому людство має максимально об’єднати зусилля перед новою небезпекою.

Ірина ВОЛОЩЕНКО, лікар-епідеміолог.