Головна Соціальне життя Отримуємо пенсії за довіреністю

Отримуємо пенсії за довіреністю

1556
0

За станом здоров'я або з інших причин пенсіонер іноді не має можливості отримувати належні йому пенсійні виплати особисто. У такому разі він може доручити цю справу комусь іншому, оформивши відповідний документ. Розглянемо, як це зробити.

Статею 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено можливість виплати пенсії за довіреністю, порядок і строк дії якої визначаються законом. 

Проте отримувати пенсію за однією довіреністю можна впродовж усього періоду дії довіреності, але за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожен рік дії такої довіреності. 

Є свої особливості використання та поновлення довіреностей у разі отримання коштів через пошту і банк.

Довіреність необхідно вручити працівнику поштового зв'язку під час отримання пенсії або зняття коштів із рахунку в банку. До речі, після першої виплати пенсії через пошту таку довіреність або її копію залишають на виплатному об’єкті поштового зв’язку, де вона зберігається в окремій справі.

Для того, щоб уперше скласти таку довіреність або скористатися нею, не треба звертатися в Пенсійний фонд. А от після того, як виплату пенсії за довіреністю здійснювали впродовж 12 місяців, її одержувач повинен звернутися із заявою щодо продовження виплати пенсії за довіреністю в управління Пенсійного фонду за місцем отримання пенсії. До того ж, зробити це необхідно особисто. Виплата пенсії продовжується на один рік, починаючи з місяця, що настає за місяцем подання відповідної заяви.

Якщо пенсіонер звертається в орган Пенсійного фонду до закінчення чергового року з дати вчинення довіреності або терміну, на який надано попередній дозвіл, то термін виплати пенсії  продовжується з місяця, що настає за днем подання заяви знову на 12 місяців.

Контроль над виплатою пенсії за довіреностями в установах банків інший.

Заяви про зарахування сум пенсій на поточні рахунки відповідних банків пенсіонери або їхні законні представники (особи, на ім'я яких здійснюють виплату пенсії) подають в органи Пенсійного фонду особисто.

Якщо суми пенсій одержують за довіреністю понад один рік або не одержують із поточного рахунку впродовж цього терміну, банк зобов’язаний повідомити про це органи Пенсійного фонду, який нараховує відповідні кошти. Одержувач пенсії повинен подати заяву в орган Пенсійного фонду за місцем отримання пенсії про поновлення виплати пенсії або про продовження дії довіреності. Органи Пенсійного фонду можуть запрошувати пенсіонерів для подання заяв щодо продовження перерахування пенсії на рахунок у банку на підставі повідомлень із банківських установ.

Кілька «якщо».

Якщо пенсіонер не подає згадану заяву, виплату пенсії здійснюють шляхом включення у відомості на виплату пенсії через відділення поштового зв'язку.

Проте, якщо з дати вчинення довіреності минуло більше року, працівники поштового зв'язку також не мають права виплачувати пенсію довіреній особі.

Якщо пенсіонер не може особисто звернутися із заявою щодо продовження виплати пенсії за довіреністю або виплати пенсії, переведеної з банку на поштове відділення (через відсутність заяви щодо продовження виплати пенсії через банк), відповідно до законодавства виплату пенсії зазвичай припиняють після шести місяців її неотримання.  Отримати недоотриману пенсію можна лише особисто або за новою довіреністю, посвідченою в порядку, передбаченому законодавстом.

Зверніть увагу.

* Під час першого використання довіреності на виплату пенсії довірена особа не звертається в управління Пенсійного фонду.

* Органи Пенсійного фонду України не здійснюють посвідчення довіреностей, не проставляють на них жодних відміток.

* Довіреність пред’являють особі, яка безпосередньо виплачує пенсію в готівковій формі. Тому відповідальність за правильність виплати пенсії за довіреністю покладають на підрозділи національного оператора поштового зв'язку та банки.

Як і де оформити довіреність на отримання пенсії?

Довіреність — це письмовий документ, який видає одна особа іншій для представництва перед третіми особами.

Довіреності зазвичай посвід-чують нотаріально. Однак якщо в населеному пункті немає нотаріусів, довіреність особи на одержання пенсії може посвідчити уповноважена на це посадова особа органу місцевого самоврядування. Довіреність військовослужбовця в пунктах дислокації військової частини, де немає нотаріуса, а також члена сім'ї військовослужбовця може посвідчити командир (начальник) частини, з'єднань, установ або закладів.

Довіреність особи, яка перебуває в місці позбавлення волі (слідчому ізоляторі), може посвідчити начальник місця позбавлення волі.

Довіреність може посвідчити посадова особа організації, у якій довіритель перебуває на стаціонарному лікуванні.

Термін дії довіреності визначає сам  довіритель,   наприклад, один, три чи п'ять років.

Особа, яка видала довіреність, може в будь-який час її скасувати, а скасувавши, негайно повідомити про це й того, кому доручали отримання пенсії, і установу, що її видає.

Докладніше про механізм складання довіреності, її форми, терміни дії, передоручення, припинення представництва за довіреністю, скасування довіреності та відмову представника від вчинення дій тощо можна прочитати в статтях 244, 245, 247-250 Цивільного кодексу України.

Н. ПРОКУДА,   головний спеціаліст-юрисконсульт.