Головна Соціальне життя Вміти торгувати по-справжньому

Вміти торгувати по-справжньому

362
0

У світі, мабуть, немає іншої професії, з представниками якої ми б зустрічалися так часто. Вони не просто потрібні, вони необхідні завжди і усюди. Адже, щоб купити хліб чи продукти для його випікання, ліки, одяг, сірники чи навіть питну воду – людям треба звернутися до продавця.

Саме професійне свято цих людей відзначатимуть в Україні у останню неділю липня. Це і продавці, і менеджери, і кухарі, і керівники великих торгових комплексів — всі вони працюють у мережах сучасних магазинів, закладів ресторанного господарства. А кінцевим результатом їхньої  роботи має бути покращення добробуту громадян, зростання економічного благополуччя кожної родини, підвищення рівня обслуговування населення тощо.

Із давніх-давен торговці прокладали караванні шляхи і пускалися в плавання через моря та океани, відряджалися на довготривалі мандри до «багатих країв». Торгівля мимоволі сприяла розвитку прогресу, розширенню зв’язків між країнами та народами.

Теперішня торгівля – зовсім нелегке ремесло. Адже, якщо раніше продавець повинен був тільки правильно відважити і відміряти товар і одержати за нього гроші, то тепер треба чітко знати його властивості, уміти за потреби надати потрібну консультацію щодо вживання чи використання його в побуті.

Зовсім не просто вміти по-справжньому торгувати – це дуже актуально саме тепер, коли суспільство прагне до високої культури у зв’язках «продавець-покупець». Людям набридли нескінченні конфлікти, обрахунки, грубість. Буває, що і з найреспектабельнішого магазину виходимо без покупки та ще й із зіпсованим настроєм. Хоча, за логікою речей, сам процес купівлі-продажу мав би приносити задоволення, проте часто перетворюється на біг з перешкодами чи важке випробування на міцність нервових клітин.

З чого ж починається культура торгівлі? Для покупця, що входить до крамниці, — з усмішки продавця чи офіціанта, з чистоти і порядку, з достатньої кількості високоякісних товарів на прилавку і пропонованих блюд. А, головне, з відчуття того, що його зустрічають, як бажаного гостя, незалежно з яким гаманцем він прийшов. Бо, як стверджує статистика, лише через грубість продавців торгові підприємства втрачають від 10 до 15 % товарообігу. Вченими також встановлено, що коли людина обмірковує покупку, на її рішення впливає не лише власний настрій, але і атмосфера, що панує у торговому залі, суттєва порада продавця. Звичайно, мають значення і оформлення цінника, і зовнішній вигляд упаковки, і наявність супутніх товарів тощо. Проте найважливішим чинником  є ставлення продавця до клієнта. Охайність, дбайливість, уважність, витриманість, ввічливість, уміння вести бесіду з покупцем та пропонувати товар – ось ті необхідні риси, якими повинен вирізнятися сучасний продавець.

У сфері торгівлі надважливим повинне бути інформування покупців щодо споживчих властивостей тих чи інших товарів, захисту їхніх прав. Сучасному українцеві слід ознайомитись із Законом України «Про захист прав споживачів», аби не шукати допомоги у юристів, а самому володіти інформацією щодо обміну чи повернення товару (хоча цю просвітницьку роботу, за законом, мають здійснювати саме працівники торгівлі).

Настя Вігурицька.