Міський голова Жовкви Петро Вихопень наприкінці минулого року підписав Грантову угоду з Європейською Комісією, у рамках якої впродовж 2015-2018 років у місті буде реалізовуватись проект «Перший етап модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється».
Грант на реалізацію цього проекту Жовквівська міська рада виборола у конкурентній боротьбі на конкурсному відборі проектів від Європейського Союзу (Програми SUDEP «Підтримка міст Східного Партнерства в імплементації Планів дій сталого енергетичного розвитку» (SEAP) в рамках «Угоди мерів»). На цей конкурс Жовківська міська рада подавала два проекти: один самостійно, інший – у співпраці із
Фондом «Східна Європа» та містом Самбір (Самбірського району Львівської області). Всього на території України з понад 35 поданих заявок було відібрано 8 проектів-переможців, серед яких 2 проекти від міста Жовкви. Загальна сума коштів, передбачена для усіх міст України у формі гранту від Європейського Союзу, становить 6 млн євро, з яких на Жовкву, в рамках двох проектів, припадає понад 1 млн. євро. Міський голова Петро Вихопень наголошує: «Це був складний і довгий шлях, який розпочався ще два роки тому з підписання ініціативи Європейської комісії «Угода мерів». Конкурсний відбір проектів тривав цілий рік. Жовква — єдине місто, якому вдалося залучити кошти на реалізацію двох проектів. Це перший і безпрецедентний успіх для міста в залученні такого обсягу коштів».
Проект «Перший етап модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється».
Загальний бюджет проекту становить 840 тис. євро, тому, окрім коштів Європейського союзу (сума гранту безповоротних коштів на цей проекту становить 688 тис. євро), для його реалізації будуть мобілізовані кошти міського бюджету. За реалізацію проекту відповідає Жовківська міська рада, яка є головним і єдиним бенефіціаром проекту.
Проект скерований на:
— реалізацію заходів із метою зниження викидів парникових газів;
— впровадження енергоефективних технологій;
— використання відновлювальних видів палива;
— виховання енергоощадної пове-дінки у жителів міста Жовкви.
Координатор проекту, енергоменеджер Жовківської міської ради Олена Клак, зазначає, що в рамках реалізації проекту в 2015-2018 роках заплановано провести низку заходів, основними з яких є:
— повна модернізація дитячого навчального закладу № 2 «Калинонька» (утеплення фасаду, даху та підвального покриття; заміна вікон та дверей, системи опалення, освітлення тощо);
— модернізація комунальної котельні на вулиці Лесі Українки (встановлення нових котлів на деревину, когенераційної установки та сонячних панелей);
— заміна тепломережі від котельні до дитячого навчального зкладу № 2 та встановлення індивідуальних теплових пунктів у двох багатоповерхових житлових будинках.
Такі заходи заплановано на другий рік проекту (2016-2017 роки) після проведення початкових енерго-аудитів та тендерів. Окрім цього, проектна діяльність буде скерована на інформування та навчання жителів міста щодо енергоефективної модернізації їхніх приватних будівель.
Проект «Партнерство між муніципалітетами Жовкви та Самбора заради підвищення енергоефективності».
Головним бенефіціаром та відповідальним за реалізацію проекту є Фонд «Східна Європа». Проект розрахований на два роки (2015-2016 роки). Загальна сума проекту становить близько одного мільйона євро, з яких 322 тис. євро буде скеровано на енергоефективні заходи у місті Жовкві. До таких заходів належать:
— об’єднання тепломереж між комунальними котельнями на вул. Львівській, 94 та вул. Воїнів УПА, 26;
— встановлення нових котлів на відновлювальні види палива в котельні на вул. Воїнів УПА;
— проведення навчальних заходів для цільових груп проекту (зокрема буде організовано тематичний демонстраційний клас у одній із шкіл міста).
Жовківська міська рада повинна забезпечити співфінансування у розмірі 20 % від суми коштів, що надійдуть у місто в рамках проекту.
Саме 5 лютого відбулося підписання Протоколу про наміри щодо реалізації спільного проекту «Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Жовкві та Самборі» головою Львівської облдержадміністрації О. Синюткою,
головою Львівської облради П. Колодієм і очільниками міст Жовкви та Самбора П. Вихопнем та першим заступником голови І. Лопушанським. У документі сторони засвідчили намір підвищити енергоефетивність цих міст Львівщини. Зокрема проект передбачає модернізацію міської котельні для споживання поновлюваних джерел енергії у Жовкві та реконструкцію системи вуличного освітлення Самбора. Для реалізації цих завдань Фонд «Східна Європа» залучить 14 млн. гривень.
Зазначимо, що проект з енергоефективності також передбачає здійснення енергоаудитів та навчань персоналу, різноманітні освітні кампанії для населення.
«Це великий успіх, але й велика відповідальність. Ми зобов’язані не просто виконати ці проекти, а й перевиконати їх. Адже від цього залежить не лише якість життя в місті, а й наш авторитет перед Євросоюзом та іншими міжнародними структурами», — переконаний міський голова. Водночас Петро Вихопень висловив занепокоєння з такого приводу: «На сьогодні в місті заплановано реалізацію шести проектів, які фінансуються за кошти Європейського Союзу. Співфінансування двох і більше проектів складно забезпечити за рахунок міського бюджету, тому ми звернулись за фінансовою підтримкою до Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради».
Наше місто подолало довгий шлях у напрямку політики енергоефективності: ми маємо затверджений та погоджений Єврокомісією комісією «План дій зі сталого енергетичного розвитку міста Жовква», у якому розроблений комплекс заходів у житловій, комунальній, промисловій, транспортній та бюджетній сферах та напрацювання щодо реального стану будівель і необхідних заходів щодо їх модернізації.
Ми стали одними з лідерів серед малих міст України в сфері енергоефективності, однак це лише початок шляху!
Світ уже давно охопила зелена лихоманка. Французи відмовляються подорожувати літаками більше одного разу на рік, фіни — розробляють систему, що дозволить обігрівати будинки завдяки теплу комп’ютерів; німці впроваджують новітні технології, працюють над тим, щоби якомога більше зекономити на обігірванні власних домівок, перетворити свої міста на такі, що взагалі не забруднюють довкілля. У порівнянні з цим, Україна виглядає справжнім екологічним динозавром.
Німецький експерт із енергоощадності, котрий побував у Жовкві, жахнувся катастрофічною ситуацією: тепломережа неутеплена, двері у під’їзди щільно не закриваються, підвали взагалі у плачевному стані. А саме звідти й утікає найбільше тепла. Кожен дбає лише про свій домашній простір, а згуртованості немає. Заради ощадливості електроенергії та газу, потрібно усій громаді, наприклад під’їзду, насамперед встановити двері та вікна, що щільно закриватимуться, і щоразу усім потрібно про це не забувати.
Однак не всі халатно ставляться до економії.
— Я вже давно економлю тепло, воду, електроенергію. Це дуже просто: закривати вікна, закривати воду, коли чистиш зуби, — розповідає Анастасія Володимирівна. — Цього року зиму, а я впевнена, ми переживемо. Навіть якщо понизиться температура в квартирах — можна тепліше одягнутися, купити обігрівач, теплі ковдри, тримати одну кімнату (спальню) більш теплою, закривати двері. На жаль, сьогодні важко прибдати будматеріали, аби утеплити фасад будинку, щоб зекономити трішки на газі та електриці. Однак це тимчасово. Сподіваюся, українці скоро задумаються над тим, як краще жити, щобільше, ми ж ідемо в Європу.
Зоряна ЛИХОЛАТ.