Цьогоріч на обрядове свято Купала згуртувались активісти культури з трьох сіл — Завадова, Зарудець та Зашкова. Зорганізувавши молодь, за сприяння керівництва відділу культури і туризму Жовківської РДА усі зібрались на березі озера в с. Завадові. Торік це було лише свято, а цього року — вже фестини.
Свято розпочали артистичні відьми, погомонівши на злободенні сільські теми, найпрудкіша відьма викрала у дівчаток купальські вінки. Дівчата відтворили обрядовий танець довкола Марени — головного купальського атрибуту. На свято Купала дівчата і хлопці активно залицяються. Тому хлопці показали свою бравість, танцюючи гопак та долаючи дівочі випробування у стрибках через кропиву. Дівочі аматорські колективи зі Зарудець та Завадова заспівали українських пісень. Зашківчан представив «Жіночий батальйон особливого призначення» жартівливими піснями з репертуару «Лісапедного батальйону».
Зашківські господині приготували смачний куліш у казані відразу біля озера, тому на природі поласували всі гості. Врешті, свято перейшло у формат танців під українську музику, а на завершення усі зігрівались біля ватри. Хоча свято походить із часів язичництва, проте тепер це, радше, спосіб згуртувати громаду, передовсім молодь, довкола української культури, відтворити обряди, не занурюючись у поклоніння богам. Багато давніх українських обрядів, що походять із дохристинських часів, упродовж історії набули нових символів і збагатили християнську культуру колядками, щедрівками, гаївками, іншими самобутніми звичаями до великих свят. Зрештою, свято Івана Купала також є днем симбіозу двох культур (язичництва та християнства). Тепер щоразу більше застосовують означення «Купало» до Івана Хрестителя, бо він хрестив хрещенням на покаяння, і епітет «баптістіс» (Хреститель) перекладається як «купатель, занурювач».
Тому Купала вважають слов’янською варіацією Івана Хрестителя, недаремно Церква встановила свято Різдва Івана Предтечі саме на цей час. До слова, на Співочому полі на березі озера в с. Завадові цьогоріч це вже третій фестиваль: у травні — Фестини гаївок, які організував парох с. Завадова о. Іван Венгрин, у червні — Молодіжний патріотичний фестиваль до Дня народження Євгена Коновальця, а в липні — Купальські фестини. Місцевість гарна, натхненна громада і найважливіше — чиясь ідея та бажання — наповнюють сільські будні культурним розмаїттям.
Олеся КОСИК
Світлини автора