2016 рік, коли Україна відзначає 25 років Незалежності, Український інститут національної пам’яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привели до проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ столітті. Тож святкування ювілейного Дня Незалежності Української держави патріотично й велелюдно, урочисто й піднесено проводилось у всій країні.
У 25-й День народження України різнобарвними кольорами й роз-маїттям візерунків замайоріла наша славна Жовківщина, синьо-жовті Державні Знамена підсилили патріотичний дух торжества й велич національного свята. У храмах району священнослужителі з парафіянами спільно молилися за мир на нашій землі, просили Божого благословення для українського народу.
В обідню пору біля районного Народного дому у м. Жовкві зібралися учасники й гості урочистостей. Сформованою святковою колоною — попереду вершники з прапорами, діти із синьо-жовтими кульками, представники влади і трудових колективів, гості, учасники фольклорних гуртів – під мелодії оркестру вирушили на площу Вічеву, де уже було усе підготовлено до урочистості.
Ведучі в образі України та Гетьмана (Оксана Войтович і Тарас Салик) піднесено запрошують на святкове дійство, приурочене 25-літтю Української Незалежності. Священнослужителі Жовкви провели спільну молитву за Українську державу, висловили повчальні слова-заклики до любові та єднання.
Заступники голови Жовківської районної ради і РДА Алла Жук і Юрій Дубневич від святкової громади поклали квіти до пам’ятника «Борцям за волю і незалежність України».
Урочисті привітання з нагоди найбільшого національного свята адресували мешканцям Жовківщини народний депутат Володимир Парасюк, голова Жовківської РДА Надія Щур, голова Жовківської районної ради Роман Горбань, міський голова Жовкви Петро Вихопень, староста Томашівсько-Любельського повіту Ян Ковальчик, віце-староста, голова асоціації місцевих рад Єжи Верещак. Депутат районної ради, учасник АТО Юрій Копитинський долучився до святкових зичень: «Україна – це наша земля, і ми будемо її захищати. Якщо треба, знову візьмемо зброю у руки, але усі хочемо ясності у стратегічних завданнях. Ми – єдина і сильна славна Україна!».
Цього дня Жовква гостинно запрошувала гостей на фольклорний фестиваль «Розточчя- 2016». Розточчя було і є носієм національно-культурних і духовних традицій. Чим багаті – тим і раді. А багаті ми своєю піснею, звичаями, духовним середовищем і неповторністю. Володіємо колосальним духовно-історичним надбанням; і наш головний обов’язок – задіяти цей потенціал у процесі державотворення, у формуванні національної свідомості громадян Незалежної України.
На підсінні площі Вічевої представлено виставку товаровиробників Жовківщини. Свою продукцію і наукові досягнення експонували ТзОВ «Етрус», ТВП «Жовківський цех безалкогольних напоїв», ТзОВ «Агропобутсервіс», видавництво «Місіонер», ТзОВ «Ако-індастріс», ПП «Маріте», ТзОВ «Гульдманн-Україна», Рава-Руський професійний ліцей, ТзОВ «Технокап», Львівський державний аграрний університет, ТзОВ «Галфрост», Львівська філія НДІПВТ ім. Л. Погорілого, ТзОВ «Профіт-М», підприємці М. Перетятко, О. Жук, Р. Покотицький та ін.
У рамках фестивалю «Розточчя-2016» відбувся уже традиційний конкурс «Одягни вишиванку», але щоразу цікавий та з новим віянням. Члени журі – Галина Фесюк, Марія Довгань, Надія Хомишин, Любов Ковцун, Марія Шняк – визначили преможців у п’яти номінаціях.
У І номінації (традиційний стрій українських вишиваних костюмів: домоткана сорочка, запаска, крайка, спідниця-мальованка) переможцями стали: Надія Віхоть, Єва Кресало, Любов Харпола. У ІІ номінації (чоловіча святкова вишита сорочка) – Михайло Жук, Василь Коренчук, Олег Бакум. Перемогу у ІІІ номінації (сучасне вишите вбрання та стрій машинної в’язки) здобули Катерина Свідняк, Оксана Лопата, Лілія Гумен. У ІV номінації (сімейний колектив у вишиванках) переможцями стали: подружжя Марія та Віталій Ситник з дочками Олею та Богданою, подружжя Ірина та Михайло Цюпка із сином Назарчиком, подружжя Ірина та Петро Дунець зі сином Дем’яном. Маркіян та Емілія Герчаківські, Софія і Христина Бішко, Максим Боровик заполонили своїми вишиванками членів журі у V номінації (дитяче вишите вбрання).
«Речі, які радують око, гріють душу і нагадують, де ти народився, повинен мати кожен, і з гордістю носити вишиту сорочку» – такий висновок в усіх учасників й організаторів конкурсу «Одягни вишиванку».
Опісля урочистостей усі з нетерпінням чекали на неперевершений фольклорний фестиваль «Розточчя-2016», який зазвучав усіма музичними барвами. Іх патріотичним духом, з українською піснею жовківчани та гості зустрічали фольклорний колектив «Вишиванка» Народного дому с. Заболотці Бродівського району. Надовго запам’ятають усім виступ «Гаївчанки» (с. Гаї Дітковецькі Бродівського району).
Традиційно, однак усе з новими композиціями на жовківській сцені побували фольклорні колективи сіл Рати, Боянця, Дев’ятира, В’язови, Крехова, Погариська, Лаврикова, Підлісся, Городжева.
Фестиваль був дуже насиченим і колоритним. Чудова погода, яскраві костюми, народні пісні зробили свою справу – підняли ще більше патріотичний дух українців.
Бурхливими оплесками дякували глядачі вокальним ансамблям сіл Волі Висоцької та Куляви. Понад два десятки виступів – на одному диханні. Таке варто було побачити.
Треба згадати й народний сімей-ний ансамбль «Кожушки» РНД, солістів Миколу Стахуру (с. Могиляни), Катерину Заремську (м. Рава-Руська), Оксану Лопату (с. Підлісся), Вікторію Вольську та вокальний дует НД с. Забір’я – Маргариту Білик та Олега Мариновича.
Продовжила урочистість молодіжна програма за участю рок-гурту «Крок-Бенд» та Максима Правця.
Нині Україна переживає складні часи агресії та посягань на незалежність та цілісність держави. Сильна і мужня, духовно багата нація зможе вистояти й у цих випробуваннях – ми переможемо! У такий складний час поняття Незалежності та Єдності України набуло для кожного з нас особливого змісту. Дух патріотизму об’єднав українців. Бути українцем — почесно.
Уляна ЛАЩІВСЬКА,
Зоряна МИКИТЮК.