Чимало українських митців, які свого часу виїхали за кордон на навчання чи роботу, здобули світове визнання та пошану. Проте й досі їхні імена залишаються невідомими для широкого загалу. Сьогодні згадаймо про Євгенію Зарицьку, співачку, яка народилась у м. Раві-Руській. З нагоди її уродин (народилась 9 листопада 1910 р.) в Рава-Руській ДМШ була проведена лекція-концерт на тему: “Євгенія Зарицька — оперна співачка світової слави” (підготувала та провела старший викладач теоретичного відділу Лариса Кожушко). Слухачі мали змогу не лише почути розповідь про життєвий та творчий шлях співачки, а й побачити фоторяд світлин та почути голос Є. Зарицької в запису. У концерті взяли участь: завідувач вокальним відділом Рава-Руської ДМШ — Олена Топорова-Кунтій (концертмейстер — Леся Пранник), а також запрошені гості зі Львова — лауреати Всеукраїнських та міжнародних конкурсів — Наталія Кожушко (флейта) та Ірина Кірчанова (фортепіано).
По завершенні лекції-коцерту із привітальним словом виступили голова Рава-Руської міської ради Микола Зінько та директор Рава-Руської ДМШ В. Самбульський.
Євгенія Зарицька народилась у сім'ї знаного суспільно-громадського діяча Галичини — Ромуальда Зарицького та відомої піаністки, випускниці Віденської консерваторії — Євгенії Зарицької. В Раві-Руській Зарицькі мешкали до І світової війни, а потім переїхали до Львова, де Євгенія відвідувала гімназію Сестер Служебниць та студіювала гру на скрипці у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка. За порадою С. Людкевича вона продовжила навчання у консерваторії ім. К. Шимановського у вокальному класі знаменитого Адама Дідура. Дебютує на Львівській сцені у ролі Поліни в опері П. Чайковського “Пікова дама”. Закінчивши у 1938 р. із “Золотою медаллю” Львівську консерваторію, їде на навчання у Відень до відомої викладачки вокалу Анни Бар Мільденбург. Там бере участь у міжнародному вокальному конкурсі та здобуває 3-тю премію. Ця перемога, а також значна сума коштів від Ревізійного союзу українських кооперативів, дає змогу Є. Зарицькій продовжити свої студії в Італії. Там її швидко зауважують італійські імпресаріо та активно запрошують до виступів. Зокрема, на одному великому концерті у Мілані, де Є. Зарицька виконала низку творів українських авторів (акомпанував італійський композитор Дж. Фаваретті), її почув директор Міланського театру Ла Скала і запросив на прослуховування. Дебютувала Євгенія на сцені Ла Скала 21 січня 1941 р. в ролі Дорабелли в опері В. А. Моцарта “Так роблять усі жінки”. Потім були запрошення в інші театри Італії. В той же час вона активно знімається в італійському кіно із такими відомими акторами, як Вітторіо де Сіка, Анна Маньяні тощо. По закінченні ІІ Світової війни Є. Зарицька була запрошена у Ватикан, де взяла участь у симфонічному концерті перед Папою Римським Пієм XІІ.
Наступний, Лондонський, період її творчої діяльності пов'язаний із театром Ковент-Ґарден, де вона виконує, зокрема роль Кармен в однойменній опері Ж. Бізе, що стала візитівкою її творчості. У пресі з'явились схвальні відгуки (швейцарська газета “Національцайтунг”): “Те, що можна було заангажувати Євгенію Зарицьку на виконавця титульної ролі (Кармен) — треба завдячувати щасливому випадкові. Ми не можемо собі пригадати, щоб коли-небудь бачили чи чули кращу Кармен… Повна чистота інтонації і незвичайна музикальність — ось і образ ідеальної Кармен готовий”.
Також вона мала успіх як виконавиця симфонічних творів Г. Малєра, тож здобула славу найвидатнішої інтерпретаторки великого симфоніста.
Є. Зарицька активно гастролювала. Відвідала такі країни, як Бельгія, Франція, Німеччина, Австрія, Данія, Голландія, Іспанія, Швейцарія, Алжир. Двічі побувала в Америці та Канаді (на запрошення української діаспори).
З 1952 року була солісткою Паризької Ґранд-опери. Викладала вокал в одній із найвідоміших шкіл Парижа.
Є. Зарицька мала величезний досвід роботи на радіо та на музичних студіях. Записала багато творів різноманітних жанрів на таких студіях, як: Columbia (США), Decca (Англія), HMV (Франція), CETRA (Італія). Записала також альбом “Пісні України” (1956 р.), який можна прослухати на You Tube.
Лариса Кожушко.