Головна Звернення Кращого міста, як наша Жовква, не знайти

Кращого міста, як наша Жовква, не знайти

355
0

У світі є багато напрочуд прекрасних споруд. Сім найкращих з них віднесли до чудес світу. Це справді дивовижні витвори мистецтва, що здаються нерукотворними: єгипетські піраміди, Олександрійський маяк, сади Семіраміди...

Але краса має багато облич, вона багатогранна і виражається в різних формах, почасти створюючи цілий каскад у контексті міст. Серед них теж можна виділити сім чудес.

Одним із претендентів на цю номінацію є місто Жовква, яке увійшло до 21 фіналіста акції "7 чудес України: історичні міста та містечка".

Наша Жовква збудована за концепцією "ідеальних міст" доби Ренесансу. Суть концепції полягала у створенні збалансованої планувальної структури міста — кожному архітектурному об’єктові відводилося певне розміщення відносно інших.

Днями Жовкву відвідали журналісти провідних ЗМІ країни та оргкомітет акції "7 чудес України: історичні міста та містечка" на чолі з головою  Миколою Томенком. Увазі шановним гостям очільниками району — головою Жовківської РДА Надією Щур, заступником голови Жовківської РДА Юрієм Дубневичем, мером Жовкви Петром Вихопнем, директором Жовківського ДІАЗу Володимиром Геричем — було представлено замок Жолкевських, де функціонує музей-кузня, розміщені Гетьманська зала, музей Ідеального міста та виставка "Боротьба за Незалежність триває…"; Ринкову або Вічеву площу із власними "сукенніцами" — арковими галереями перед старовинними будинками, як у Кракові (Республіка Польща); римо-католицький костел святого Лаврентія, де поховані засновники міста; Василіанський та Домініканський собори; синагогу та Святотроїцький храм, який увійшов до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, та інші неповторні перлини.

У проекті "7 чудес України: історичні міста та містечка" зараз триває презентаційний етап. Сама акція діє в Україні близько 10 років. У її рамках проведено 4 етапи. За словами Миколи Томенка, від історичних міст та містечок прийнято понад 100 заявок, з яких до фіналу допущено 21 об’єкт. Одне місто – з області. Наприкінці вересня буде оголошено 7 переможців і три спецномінації. Вони будуть визначені за голосуванням на сайті. Про переможців будуть відзняті фільми, які покажуть на провідних телеканалах країни. Нині, в рамках презентації, кожне місто представляє свої скарби.

Як зазначив голова оргкомітету Микола Томенко, Жовква за концепцією історичних пам’яток посідає особливе місце в Україні. Лише в її центральній частині зосереджено 40 об’єктів національного значення. Крім того, це єдиний населений пункт у нашій державі, що будувався за принципом «ідеального міста»…

Україна багата на красиві міста, і сім найкращих з них виділити буде непросто. Отож, будемо чекати на вердикт оргкомітету, а самі не гаймо часу: голосуймо за своє, рідне. Адже кращого міста, як наша Жовква, не знайти.

Зоряна ГУМНИЦЬКА.