24 липня – день пам’яті Рівноапостольної Ольги, великої княгині Київської Русі. Ольга – одна з найяскравіших жінок Давньої Русі. Після смерті чоловіка вона не зламалася і взяла в свої руки кермо влади великою державою і виховання спадкоємця. Недарма церква зарахувала її до лику святих.
Ольга (християнське ім’я Олена) народилася десь 920 року – дружина князя Ігоря, після його смерті та за роки неповнолітнього сина Святослава правила Руссю. Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади (погости). Близько 955-го прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією. 957 року відвідала Константинополь, де уклала угоду з імператором Константином VII Багрянородним. Походження княгині Ольги невідоме, як і хронологія її життя.
Існує цікава легенда, яка прославляє гострий розум Ольги. Коли вона приїхала в Царгород (Константинополь), то її довго не допускали до зустрічі з імператором. Нарешті, після зустрічі з княгинею, імператор помітив її красу і вирішив одружитися з нею. Але княгиня була проти цього. Вона поставила умову, що перед одруженням має охреститися і хресним батьком має бути сам імператор Констянтин. Після хрещення імператор знову почав розмову про одруження, але у відповідь почув запитання: "Чи може дочка одружуватися з батьком?". Зрозумівши, що його перехитрили, імператор відпустив Ольгу додому, ще й багато обдарувавши…
Княгиня Ольга померла 969 року. Нібито на її прохання, Святослав поховав матір за християнським звичаєм у київському храмі святого Миколая, що на Аскольдовій могилі. Тіло княгині залишалося нетлінним, і її онук Володимир переніс мощі святої в Десятинний храм Успіння Пресвятої Богородиці. Під час нападу монголів мощі Ольги сховали під руїнами Десятинної церкви. Митрополит Петро Могила, відбудовуючи 1635 року невелику церкву на місці Десятинної, віднайшов мощі святої Ольги, де вони зберігалися до XVIII ст. На сьогоднішній день місце перебування мощів великої володарки Руси-України невідоме.
5 цікавих фактів про велику правительку:
1. Досі точаться суперечки про походження великої кня-гині. Деякі науковці вважають, що Ольга має варязьку кров. Це припущення з’явилося, бо її ім’я відповідає древньоскандинавському – Helga. Є й версія, що дружина Ігоря була слов’янкою. Болгарські вчені впевнені, що свята – їх співвітчизниця.
2. За легендою, Ольга та її майбутній чоловік Ігор познайомилися не зовсім у романтичній обстановці. Князь був на полюванні в малій батьківщині княгині. Переправлявся через річку, а перевізником якраз і була його суджена, чомусь переодягнена в чоловічий одяг. Але Ігор здогадався, що тут до чого. І тут же зробив нескромну пропозицію юній Ользі. Однак, його чекало фіаско. Ольга відчитала молодого монарха: «Нехай я молода і незнатна, і одна тут, але знай: краще для мене кинутися в річку, ніж стерпіти наругу». Незабаром прийшов час князю шукати наречену. Тут він і згадав норовливу, але чарівну і мудру Ольгу.
3. Правління Ігоря тривало 33 роки. Правив він би й далі, як би не конфлікт з древлянами. Його жорстоко вбили. Ольга помстилася за чоловіка. Помста була страшною…
4. Ольга – перша русинка, яка прийняла християнство. Її хрещення зміцнило міжнародне становище Київської Русі. Адже сам візантійський імператор Костянтин став її хрещеним батьком. У хрещенні вона була названа Оленою. Однак Хрещення Русі відбулося аж через 31 рік.
5. Княгиня вважається покровителькою вдів і навернених християн.
Підготувала Вікторія Боднар.