Головна Особистості Друкар з Жовкви — один з найкращих у Канаді

Друкар з Жовкви — один з найкращих у Канаді

338
0

Серед 33 пам’яток архітектури національного значення міста-музею Жовкви достойне місце займає незвичайної краси Василіанський монастир, започаткований ще у ХVII столітті. Але цікавий і славний він не лише архітектурним стилем та стінописом, а й і тим, що тут знаходяться з кінця XVIII століття мощі святого Партенія (ранньохристиянський мученик, закатований у Римі в 250 році). У 1895 році була заснована донині діюча друкарня Отців Василіан — найстаріша в Україні. Славилася високоякісною продукцією різних видавничих жанрів — молитовники та катехизми, прозові й поетичні твори релігійного змісту, наукові та науково-популярні праці, часописи, календарі та ін.

Відома друкарня й причетними до створення цих шедеврів — друкарями. Одним із них був Павло Голінка, який починав свою друкарську кар’єру в цій друкарні, вважався провідним лінотипістом кількох львівських друкарень, здобув визнання у далекій від батьківщини Канаді.

Народився П. Голінка у Жовкві 11 жовтня 1908 року. З Василіанської друкарні, як досвідченого фахівця, його запросили до друкарні Наукового товариства ім.Шевченка у Львові. Згодом працював у друкарні видатного українського видавця Івана Тиктора (1896-1982). У 1943-1944 роках Голінка — складач друкарень, де друкувався тижневик дивізії «Галичина», який виходив спочатку у Львові, потім у Кракові.

Із 1948 року проживав у Вінніпезі (Канада). Як фаховий лінотипіст почав працювати в друкарні газети «Новий шлях», потім у друкарні видавництва «Тризуб», а з 1974 року у видавництві «Поступ». Мав ім’я найкращого друкаря міста Вінніпег. За багатолітню працю в українському друкарстві був
нагороджений Почесною грамотою Української вільної академії наук (США). Помер 28 березня 1977 року. Похований у Вінніпезі на кладовищі «Всіх Святих».

Думаю, що заслуговує на те, щоб його ім’я знайшло своє місце в музеї друкарні. Варто продовжити пошук матеріалів до більш повної біографії,
зокрема й фотографії славного земляка.

Ярослав СЕРКІЗ, краєзнавець.