Головна Цікаво Безпечна продукція — запорука здоров’я

Безпечна продукція — запорука здоров’я

318
0

Питання епізоотичного благополуччя на території району розглядалися на засіданні надзвичайної протиепізоотичної комісії, очолюваної першим заступником голови Жовківської РДА Богданом Стахівим.

Першим питанням на засіданні НПК було розгляд виконання «Заходів з ліквідації сказу у с. Відневі та на прилеглих територіях сіл Звертова, Сулимова, Гребінців Надичівської сільської ради», відсутністю нових випадків захворювання тварин на сказ протягом двох місяців, на даній території та зняття карантинних обмежень. 1 травня 2015 р. кіт наніс подряпини господині і двом дітям, проявляючи неадекватну й агресивну поведінку, а при відлові  покусав господаря. Львівською лабораторією ветеринарної медицини підтверджено захворювання кота на сказ. Під час карантинних заходів проводилась роз’яснювальна робота серед населення з профілактики сказу та дотримання ветсанвимог при утриманні домашніх тварин.

Головний державний ветеринарний інспектор у Жовківському районі Роман Гапоненко звернув особливу увагу запрошених – завідувачів ветустанов,  керівників свиногосподарств, ринків  на питання африканської чуми свиней, яка поширюється в різних регіонах України. Тільки за минулий тиждень виявлено чотири випадки захворювання АЧС в Україні, яке набирає характеру епізоотії. Лише суворе дотримання вимог, наголошувалось на засіданні комісії,  дасть можливість уникнути захворювання та величезних збитків. (Детальніше про запобігання занесення вірусу африканської чуми свиней у господарство читайте у № 27 від 9 липня 2015 р.).

Всього у районі нараховується 18 господарств, що займаються вирощуванням та реалізацією свино-поголів’я. Станом на 01.06.2015 р. У них утримувалось 13785 гол. свиней. Спеціалістами управління ветеринарної медицини до серпня 2014 року проводились планові і позапланові перевірки свиногосподарств різних форм власності. У даний час діє мораторій на проведення перевірок, і тому немає можливості контролювати ситуацію на місцях. Свиноферми району, окрім ННДЦ ЛНАУ м. Дублян та ТзОВ «Агроплемсервіс», працюють у режимі «закритого типу».

Відповідно до постанови, прийнятої членами комісії, доведено завдання державній службі ветеринарної медицини, головам місцевих рад, керівникам свиногосподарств, лісових господарств, мисливських угідь, ринків, управлінню водного господарства з метою недопущення африканської чуми свиней на територію району. Захворювання краще попередити, ніж пожинати його наслідки й економічні збитки.

Найрезонанснішим на засіданні протиепізоотичної комісії було питання стихійної торгівлі. На території району виробничу діяльність з реалізації продуктів харчування здійснюють чотири ринки, з них два великі – суботні, та два малі – щоденні. Відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину» та «Правил торгівлі на ринках», до реалізації допускається продукція тваринного та рослинного походження після проведення ветеринарно-санітарної експертизи та наявності відповідних документів, що підтверджують її якість та безпеку. Дані вимоги забезпечують профілактику токсико-інфекцій серед населення та виникнення інфекційних захворювань.

Значне занепокоєння викликає неорганізована торгівля продуктами харчування у невстановлених місцях. Факти стихійної реалізаціі молочної та м’ясної продукції фіксуються щоденно, а в суботні дні – масово у м. Жовкві – біля ринку ТзОВ «Вега». Купуючи продукти у таких невизначених місцях, покупці наражають себе і сім’ю на небезпеку. Аже за межами ринку не проводиться ветеринарно-санітарна експертиза продукції, не має відповідних умов реалізації.

Так, наприклад, за інформацією Р. Гапоненка, 9 липня 2015 р. лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи на ринку м. Жовкви було проведено дослідження молока  реалізаторів, яких члени створеної комісії попросили продавати продукцію у молочному павільйоні. З 15 проб у 3 виявлено фальсифікацію, а саме: домішки води, жирність і густина не відповідають нормі. Наслідками від вживання таких неякісних продуктів можуть бути харчові отруєння, спалахи токсикоінфекцій та інфекційних захворювань, таких як дизентерія та сальмонельоз, які набувають масового характеру особливо з настанням теплої погоди. Окремі реалізатори молочної продукції  «навчилися» використовувати згущувачі молока, які нині користуються
особливим попитом. Тож самі покупці, купуючи непереревірені продукти на стихійному ринку, а ще й у непристосованих умовах, не замислюються про наслідки для здоров’я.

Жовківська міська рада ще й узаконила торгівлю за межами ринку. Відповідно до Положення про оренду елементів благоустрою, дозволила 36 торговцям реалізовувати продукцію у палатках на тротуарах. За словами заступника міського голови Романа Щура,  у місяць у міську казну від такої, на їхню думку, законної торгівлі, надходить 5400 гривень єдиного податку. А от ветеринарна і санітарна служби вважають таку реалізацію у невстановленому місці стихійною. Адже продукція не підлягає ветеринарно-санітарній експертизі. Про кого ж тоді потурбувалася Жовківська міська рада? І хто відповідатиме за якість продуктів, що продають у палатках на тротуарах, і, головне, за здоров’я покупців? Торгівля вирує, а що купуємо – невідомо, довіряємо хіба що зовнішньому вигляду.

Підсумовуючи гостру полеміку щодо несанкціонованої торгівлі у Жовкві, Богдан Стахів наголосив, що проблема потребує спільного вирішення. І продавці повинні працювати у належних умовах, і покупці —  бути впевненими у якості продукції. Жовківський ринок уже давно не поміщає усіх бажаючих реалізовувати продукти, та ще й частково тут торгують промисловою групою, а суботній — пустує.  Не секрет, що за рахунок торгівлі люди виживають у нинішній час, але робити це треба правильно і законно. А споживачі повинні бути впевнені у якості продукції, від якої залежить їхнє здоров’я.

Уляна Головенько.