Головна Інтерв'ю Антон Косовський: «Маю на меті вивести «Рава-Руське лісове господарство» з радянської епохи...

Антон Косовський: «Маю на меті вивести «Рава-Руське лісове господарство» з радянської епохи управління»

709
0

Сучасне політичне становище країни сприяє тому, щоб усі державотворчі процеси перейшли на новий рівень розвитку. Для ефективного запуску системи управління, необхідно створювати відкриті та прозорі форми господарювання за європейським зразком. Відрадно, що на Жовківщині зроблено перші кроки на шляху до формування нових економічних відносин. Доказом цього є призначення директором РДП «Рава-Руське лісове господарство» Антона Петровича Косовського, який за місяць роботи встиг зробити чимало. Про трудові будні, досягнення та перспективи — в розмові з новопризначеним директором РДП «Рава-Руське лісове господарство».

— Пане Антоне, після Вашого призначення було багато закидів, що для такої відповідальної посади Ви занадто молодий…

— Вік не завжди показник професійності. Думаю, що мій освітній рівень та немалий досвід роботи в галузі дозволять мені ефективно виконувати поставлені переді мною завдання. До того ж виклики часу потребують швидких темпів організації, переорганізації виробництва, а молоді люди більш гнучкі та мобільні. (Усміхається). Спочатку, я здобував спеціальність економіста у Кам'янко-Подільському технікумі. Пізніше вступив у Львівський лісотехнічний університет за напрямом менеджмент організації — це моя перша вища освіта, друга — лісове господарство. Маю досвід роботи економістом, який забезпечив розуміння економічних процесів всередині підприємства, та лісником. Останній вид діяльності допоміг усвідомити усю специфіку роботи лісового господарства та пройти шлях від простого лісничого до директора підприємства.

— Як колектив та громадськість зустріли Вас у ролі новопризначеного керівника лісгоспу?

— Зустріли не так тепло, як хотілося б (усміхається), але час розставив усе на свої місця і, на сьогодні, в колективі атмосфера здорова. Згідно зі законом, керівник, відходячи від управлінських функцій, зобов'язаний передати наступникові печатки,
установчі документи і ключ від кабінету. В перший же день, коли я прийшов на своє робоче місце, щоб отримати усі вищезазначені атрибути, двері кабінету директора були замкнені, а його самого на роботі не було. Відповідно до закону, був складений акт про правопорушення, який передали в правоохоронні органи. Четверо працівників з близького оточення попереднього керівника почали збурювати колектив, вдавалися до залякування і погроз.

Я очікував, що будуть провокації, тому, ще напередодні, звернувся за допомогою до Жовківської самооборони ім. Дмитра Пелипа. Ця організація, під час відповідальних і переломних події в житті країни, зарекомендувала себе як структура, яка забезпечує порядок і запобігає будь-яким правопорушенням і провокаціям. Самооборонівці спільно з жителями Рави-Руської та довколишніх сіл зібрались перед стінами лісгоспу, щоб запобігти провокаціям. Таким чином, диверсантам не вдалося втілити в життя свій підступний план, і я приступив до виконання своїх прямих обов'язків на законних підставах.

— Розкажіть, будь ласка, в якому стані прийняли лісове господарство? З якими проблемами зіткнулись на початку роботи?

— До мого призначення, впродовж 20 років лісгоспом керувала одна людина. Неефективна, корумпована пострадянська система управління перетворила державне господарство в, так зване, «кишенькове» підприємство однієї особи, де усі впливові посади займали свої люди, а виробництво забезпечувало прибуток окремим особам. 

Проаналізувавши підприємницьку діяльність попереднього керівництва, можна робити беззаперечний висновок, що економічні та господарські ресурси лісгоспу використовувались неефективно. Оскільки лісгосп вважається одним із роботодавців району — заробітні плати повинні відповідати потребам населення. На підприємстві працює 156 людей. Моє найперше завдання — це забезпечити людей роботою і збільшити їм заробітну плату. Також плануємо відкрити для працівників їдальню, де кожен зможе пообідати за демократичними цінами.

— Яким чином Ви плануєте виводити підприємство з кризи?

— Щоб виправити ситуацію, ми дотримуємось чіткої лінії виходу з кризи – оптимізація витрат із метою економії. Ефективно розпочали скорочувати витрати на непотрібні покупки. Підприємство витрачало значні кошти на ремонт старої непотрібної техніки, при тому, що набагато дешевше орендувати нову. Частково вдалося модернізувати устаткування, щоб пришвидшити темпи виробництва. Важливо було також відсікти приватні підприємства, які паразитували на тілі лісгоспу. Тому ми розірвали угоди з деякими підприємствами, а з іншими — для вигоди лісгоспу, перерахували тарифи, за якими вони з нами співпрацюють.

Щоб збільшити прибуток, почали ефективно використовувати деревину, максимально стежити за її цільовим призначенням. З одного боку, нам необхідно, щоб сировина виросла якісною, діловою і продуктивною. З іншого — треба також шукати нові ринки збуту. На сучасному етапі виробництва ми вирішили майже 100 % дубового матеріалу постачати на внутрішній ринок, сприяючи, таким чином, розвиткові економіки держави.

Для того, щоб розвивати підприємство, потрібно бути ефективним менеджером та управлінцем. Для успішного розвитку господарства необхідно, щоб усі працівники були професійними, якісно і совісно виконували свою роботу. В Європі популярним є залучення універсальних працівників — широкопрофільних, які з одного виду діяльності з легкістю переходять на інший. Така система забезпечує безперервний процес функціонування господарства, навіть у кризовий для неї період. Маю на меті вивести «Рава-Руське лісове господарство» з радянської системи управління.

— Як функціонує підприємство? Чи маєте плани для його розвитку?

— Основною сировинною базою для виробництва є лісові масиви. Переважно ліс у нас різновіковий. Його загальна площа становить 32019 га. Площа покритих лісом насаджень 28700 га. Територія лісгос-пу розміщена в 4 адміністративних районах області: Жовківському, Сокальському, Яворівському та Городоцькому. Найпоширеніші породи дерев — дуб, сосна. Для переробки деревини у нас функціонує цех. Аби продуктивно використовувати багатства лісу, створено торговий пункт «Лісовичок» у Яворівському районі. У ньому реалізується продукція, якою багаті наші ліси: гриби, ягоди.

З метою отримання максимального прибутку, потрібно збільшити кількість переробки деревини, для цього потрібно закупити нове обладнання. Також є можливість постачати продукцію як на внутрішній, так і на зовнішній ринок, тому хочемо збільшити об'єми виробництва.

Я створив ще одну посаду: інженера для контролю за кожним квадратним метром деревини. Усі дерева, які рубаються в державному підприємстві, повинні бути обліковані і використовуватись за призначенням. Кожен охочий зможе дізнатися про асортимент деревини, яку вирубали, її кількість, якість, куди і на які потреби її постачають, зчитуючи спеціальною програмою штрих-код на бірці. Таким чином наша діяльність максимально забезпечить захист лісових ресурсів від зловживань та корупції, а всі процеси, які відбуватимуться в господарстві будуть відкриті та прозорі.

— Не можу не зачепити і болючої теми для кожного працівника лісової галузі. Маю на увазі звинувачення лісівників у надмірних вирубках дерев.

— Рубка лісу – законний акт використання лісового урожаю. Спеціально навчені люди відводять ділянку для вирубки, рахуючи скільки і якої повинно бути деревини. Відновлення лісу повністю забезпечують обсяги посадки згідно з матеріалами лісовпорядкування.

Настає час, коли щорічний приріст деревини знижується до мінімуму, або зовсім припиняється. Ліс, як і кожний живий організм, старіє. Якщо його не вирубає людина, то сама природа органічно завершить усі біологічні процеси — відмиранням. У перестійних лісах деревина поступово втрачає якість, починає всихати.Стовбури багатьох із них уражаються гниллю. Такі процеси залежать від техногенних, антропогенних факторів та кліматичних особливостей регіону.Зіпсовані дерева вже можна розглядати як брак, що займає «виробничу площу». Адже, на його місці може рости нове покоління лісів. Таким чином, дерево перетворюється на дрова.

У зв’язку з політичною ситуацією в країні, населення країни починає переходити до котельної системи опалення. Жителі Жовківщини мають можливість звернутися з відповідною заявою в лісгосп, щоб виписати на зиму дрова за досить помірними цінами. Ми повністю забезпечуємо паливом дитячі садочки, школи.

Вирубуючи дерева, ми здійснюємо формування насаджень хорошого породного складу, поліпшуємо санітарний стан лісів. Для підвищення продуктивності «зеленого цеху», раціонального використання вкладених у нього коштів, потрібно своєчасно збирати лісовий урожай, не очікуючи його якісного і кількісного зниження..

— Починається сезон новорічних свят і усі захочуть зелене дерево. На що можуть розраховувати жителі Жовківщини?

— Звичайно, Новий рік та Різдво тепер важко уявити без ялинки. Кожне новорічне дерево, яке продається на ринку, повинне мати бірку. В нашому господарстві є відведені спеціальні місця для вирубки новорічних дерев. Найпопулярнішими є півтораметрові ялинки, ціна яких коливається в межах 60-80 гривень. Ближче до Нового року ми посилюємо охорону за лісом, тому що браконьєри в цей час активізуються.

Люди повинні зрозуміти: щоб виростити ліс, потрібно довго і напружено протягом багатьох років працювати. Новорічні свята повторюються кожного року, а хвойні дерева за рік не виростають. Тому будьмо благорозумні — навчімося жити в гармонії з природою.

— Дякую за інтерв’ю. Хай щастить Вам у вашій роботі.

Розмовляла Віталія ТЕРЛЕЦЬКА