Головна Інтерв'ю Підприємці Жовківщини проти тимчасового обмеження торгівлі алкогольними напоями в нічний час

Підприємці Жовківщини проти тимчасового обмеження торгівлі алкогольними напоями в нічний час

438
0

У складний і напружений для нашої держави час, коли ще не висохли сльози за полеглими на Майдані героями Небесної Сотні, коли українці щодень відчувають напругу екскалації у Криму і невизначеність нашого майбуття — у суспільстві виникають проблеми другорядного характеру, які на фоні державних виглядають низькоморальними. А тепер конкретніше…

Враховуючи напружену ситуацію, яка склалася у державі, трагічні події, які призвели до людських жертв у Києві, численні факти загибелі мирних громадян, керуючись ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Жовківська міська рада вирішила встановити графік продажу алкогольних напоїв у закладах торгівлі міста з 10.00 до 18.00 терміном з 25.02.2014 р. до 20.04.2014 р. Також наголошено: звернути увагу власникам торговельних підприємств на недопустимість продажу алкоголю неповнолітнім. Таке обмеження продажу алкоголю актуальне й доречне ще й у час Великого посту — духовної підготовки до найбільшого християнського свята Пасхи.

Та підприємці, як виявляється, мають іншу думку. На презентації-зустрічі Гільдії підприємців Жовківщини Марія Татомир обурювалась прийняттям такого рішення сесії Жовківської міської ради. Підприємці платять за ліцензію і нині втрачають через обмежений час реалізації алкоголю. За словами пані Марії, не наповнюється і бюджет міста. Люди повертаються з роботи і не можуть купити пляшку вина чи горілки (ред. — невже це такий невід’ємний атрибут вечері?).

Тому редакція газети вирішила пересвідчитись у ситуації із обмеженим продажем алкоголю у Жовкві. Чи справді через це втрачає бюджет міста, створюються незручності для покупців? А може, алкоголь — це нині такий необхідний продукт як хліб чи масло?

Чи, найперше, усією громадськістю мали б задумуватись над майбутнім наших дітей. Україна займає одне з перших місць за молодіжним алкоголізмом. Чи можна на це закривати очі?

Подаємо коментарі й думки людей з приводу тимчасового обмеження продажу алкогольних напоїв у вечірній час.

Петро Вихопень, міський голова м. Жовкви:

— Така ідея обмеження торгівлі алкогольними напоями і взагалі перебування неповнолітніх на вулицях міста виникла під час проведення засідання оргкомітету, який створений у Жовківській районній раді. Оскільки ситуація у державі була досить складною і напруженою, працівники міліції нині трохи деморалізовані, скажемо, подіями чи стосунками з органами самооборони, які утворюються, — виникла потреба випередити події і привести в це русло. У нас мав місце інцидент в одному закладі громадського харчування, де відвідувачі, які представилися майданівцями, після спожитого алкоголю погрожували погромити заклад. Викликані працівники міліції вилучили травматичний пістолет в одного із відвідувачів цього закладу.

Тому виникла необхідність діяти швидко і рішуче, щоб не допускати подальше таких подій. Органи самооборони визначилися, хто є старшим сотником у м. Жовкві, налагодили співпрацю із працівниками райвідділу міліції. Тобто, якщо є така необхідність, міліція може залучати на виклики представників Жовківської самооборони, які мають посвідчення.

Виникла також необхідність обмежити торгівлю алкогольними напоями. Оскільки у нас проводилась планова сесія міської ради із затвердження бюджету міста на 2014 р., я вніс пропозицію внести у порядок денний питання щодо роботи закладів громадського харчування на території м. Жовкви. У проекті рішення, яке підготував виконавчий комітет, була пропозиція обмеження такої торгівлі тільки на тиждень часу (до з’ясування ситуації). Однак, на сесії, під час обговорення даного питання, депутацький корпус запропонував продовжити термін обмеження реалізації напоїв до квітня. Сесія відбувалася напередодні Великого посту, у п’ятницю. Таке рішення депутати підтримали одностайно.

Перед підготовкою проекту рішення відбулася зустріч із кількома власниками закладів громадського харчування, магазинів, яким було запропоновано запровадити обмеження. Однак вони попросили дати документ, рішення, яким би можна було пояснити покупцям, які наполягатимуть на продажу алкоголю.

З розумінням ставлюся до власників торгових закладів, які реалізують алкогольні напої, оскільки ліцензія досить дорога. І зараз вони нестимуть певні збитки. Міський і районний бюджети втрат не понесуть, оскільки кошти за ліцензії надходять у Державний бюджет України. Це відіб’ється на фінансовому стані самих власників підприємств. Користуючись нагодою, прошу їх віднестися до цього із розумінням. Якщо з християнським підходом віднесемось до обмеження реалізації напоїв, то матеріальні збитки окупляться в іншому плані. Господь віддячить за підтримку рішення. Дуже добре було б, щоб ми не прибігали до прийняття якихось юридичних рішень, і щоб це було свідомо. Та й люди, щоб зрозуміли ситуацію. В останні дні ми спостерігаємо за новинами в Україні, переживаємо.

За тиждень обмеження звернулися троє підприємців Жовкви, які торгують алкогольними напоями, з проханням відмінити або зменшити термін. Один дзвінок надійшов від жителів, яким відмовили у продажу алкоголю, посилаючись на рішення сесії Жовківської міської ради. Гадаю, у закладах громадського харчування можна приємно поспілкуватися і за горнятком кави чи чаю. Прошу усіх з розумінням віднестися до ситуації.

Наталія Кордоба, підприємець:

— Звичайно, що кожен підприємець не дуже такому радий. Але, якщо в Україні така ситуація, що десь треба себе в чомусь обмежувати, то треба перечекати. За перший тиждень дії рішення Жовківської міської ради про обмеження продажу алкогольних напоїв, відчули зменшений виторг, але незначно. Можливо, зменшення попиту на спиртне пов’язане із початком Великого посту, бо багато віруючих людей його дотримуються. Багато в чому християни себе обмежують і стримуються під час Великого посту.

Моя позиція така: я відношуся до ситуації із розумінням. тимчасово можна потерпіти, якщо треба, але не постійно. Ліцензія для продажу алкоголю терміном на рік коштує 8 тисяч гривень за одну торгову точку.

Людмила Перетятко, підприємець:

— Звичайно, що це створює незручності. З релігійної і гро-мадської точки зору введене обмеження розуміємо, а з бізнесової — ні, бо ми купляємо ліцензію. Тиждень-два — так, а аж до Паски — це занадто. Казали, що у Львові відмінили.

п. Наталя, продавець відділу алкогольних напоїв «Універсаму»:

— Один мужчина обурювався: «Зранку йду на роботу, ви мені не продаєте ні пива, ні горілки, після 18-ї — знову не продаєте. А як я маю купити це ж пиво?». То ж відчутно, що виторг зменшився. Після 18-ї моя робота зупинена, п’ять годин я сиджу даремно.

п. Ольга, продавець магазину «Продукти», вул. Львівська, 102:

— У Львові відмінили обмеження. Я вважаю, що це вже не потрібно. Протягом тижня покупці хотіли у вечірній час придбати щось з алкоголю, але не могли. Хтось хоче купити на вечерю пляшку вина. Хто хоче напитися, той серед білого дня це зробить.

Вважаю, що це без потреби. Виторг за чотири години зменшився, тому що переважно купляли люди після роботи. І зараз для купців це дуже незручно.

п. Іван, с. Нова Кам’янка:

— На період Великоднього посту від вживання алкоголю варта було б узагалі відмовитися. Піст залежить, найперше, від морального стану людини, але в дечому, звісно, треба себе обмежувати. Це залежить від кожної людини. Горілка — не головне у житті. Біда, що це не усвідомлює молодь.

Ганна Негела, м. Жовква:

— Особисто я б узагалі заборонила продаж алкогольних напоїв, не те, що тільки після 18-ї години. Без цього можна жити і бути успішним (п. Ганна вказала на свого сина Ростислава, який стояв поруч). Не вживав алкоголю і мій покійний чоловік, дотримувались цього і наші батьки. І, впевнена, можна прожити без алкоголю, і, дякувати Богу, усе добре. Обмеження дуже потрібне і незручностей не створює, хіба що для продавців. Це, на мою думку, не проблема.

Ростислав Негела, підприємець:

— Продавати чи не продавати алкоголь — питання більше бізнесове. Я б почав з іншого боку, зокрема з наведення порядку у центрі міста. Необхідно відновити патрулювання. Бо, хто хоче напитися, то й завжди знайде можливість і завжди пристосується. А над забороною дебоширити — таки задумаються.

п. Михайло, вчитель історії Зіболківської ЗОШ:

— Взагалі я прихильник такої ідеї, бо й сам мало вживаю алкоголь. Ця «акція» сприятиме поширенню ідей зменшення алкоголізму серед молоді, активнішого їх залучення до громадської роботи, суспільного життя.

Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю молодих алкоголіків. Тому батьки і старше покоління повинні всерйоз задуматися над цією глибокою проблемою. Обмеження варта б ввести не тільки на місяць, а й на більше. Моя пропозиція — заборонити дітям продавати енергетичні напої й пиво. Вони підривають своє здоров’я. На це треба особливо звернути увагу!

п. Наталя, м. Жовква:

— Про обмеження й не знала. Купую алкогольні напої дуже рідко. Я проти, бо часом, як ідемо в гості, треба купити пляшку шампанського. Можливо, це і створює незручності у таких випадках.

п. Мар’яна, м. Жовква:

— Алкоголь купую рідко. А що після 18-ї не продають? Я підтримую таку думку. Кому треба, той знайде час, щоб придбати пляшку вина чи горілки протягом дня.

п. Андрій, с. Сопошин:

— На мою думку, це правильно. Я вживаю алкоголь дуже рідко. Незручностей через обмеження не відчув. Таке рішення вітаю, бо саме у вечірній час розігріті градусами оковитої люди можуть бути непередбачувані в поведінці, а особливо молодь.

Володимир Черник,

м. Жовква:

— Особисто над цим питанням не задумувався та й мені байдуже, бо алкоголь практично не вживаю. А на велике свято куплю заздалегідь, з тим проблем немає.

Безперечно, що з алкоголізмом треба боротися. Не знаю, чи лише забороною, можливо, треба і якісь інші методи застосовувати. Не можна на кожному кроці рекламувати алкоголь — це не правильно. З чогось треба починати. Заборона продажу алкоголю неповнолітнім обов’язково мусить бути, як і в цілому світі. Але треба контролювати її виконання, бо окремі продавці зацікавлені у продажу. У багатьох випадках роль грошей переважає над здоровим глуздом.

Уляна ЛАЩІВСЬКА,

Євген ВЕГЕРА.