Головна Інтерв'ю Тадей Іванович Швай про реалії добровільного об’єднання територіальних громад у Жовківському районі

Тадей Іванович Швай про реалії добровільного об’єднання територіальних громад у Жовківському районі

407
0

3 березня 2015 року Президент України Петро Порошенко  підписав  закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Закон регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ та міст. Він містить принципи добровільного об’єднання територіальних громад, визначає суб’єктів та основні умови, описує порядок об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст та надання їм державної підтримки.

Метою прийняття цього закону є створення законодавчих передумов для формування на добровільних засадах спроможних, самодостатніх територіальних громад із наданням їм відповідних матеріальних, фінансових ресурсів. А це, своєю чергою, дасть можливість покращити якість надання адміністративних, соціальних, громадських послуг жителям територіальних громад. Щоб отримати шанс на розвиток, необхідно об’єднати зусилля і ресурси, спільно вирішувати питання місцевого значення.

Про реалії добровільного об’єднання територіальних громад у Жовківському районі, і як цей процес укрупнення рад позначиться на пересічних мешканцях, — розповідає голова Жовківської районної ради Тадей Іванович Швай:

— Прийнятий закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», безумовно, буде ефективним.  Звичайно,  зі 45 місцевих рад Жовківського району є такі, які економічно неспроможні себе утримувати. Об’єднання, перш за все, повинно відбуватися за принципом економічної доцільності даних територій. Другий аспект, на який обов’язково треба зважати, щоб було вигідно громаді тих населених пунктів, які укрупнюються.

Згідно з новим Бюджетним кодексом, є економічно сильні ради, які, наприклад, за два місяці (січень, лютий) отримали дохідну частину. А є такі місцеві органи самоврядування, які не знають, як вижити, бо не забезпечують виконання бюджету. І ніхто не знімав перед сільськими головами відповідальності за невиплату заробітної плати і проплату першочергових носіїв. Таких рад, неспроможних заробити для самодостатнього існування, у районі 15 – 20. Їм вкрай потрібна допомога з районного бюджету чи з державного, щоб забезпечити усі першочергові платежі.

Асоціацією місцевих рад Жовківського району і мною, як головою районної ради, уже скликалися неодноразові засідання, на яких було роз’яснено усі пункти положення щодо об’єднання, детально обговорено проект закону про об’єднання громад. На жаль, на сьогоднішній день ініціатива не проявляється. Увесь закон формується на принципі добровільності громад. Тобто мешканці рад мають самі прийняти рішення про об’єднання. Без цього процес укрупнення рад неможливий.

Відповідно до закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», створюється робоча група, напрацьовується проект рішення, який подається в ОДА. Тоді ще раз скликається схід громадян, де приймається певне рішення. Обговорюється, де буде центр громади, і знову подається проект рішення на засідання трьох чи чотирьох рад, які об’єднуватимуться. І тоді приймається остаточне рішення. Це треба встигнути зробити до 15 липня, бо тоді  треба прийняти Програму соціально-економічного розвитку уже об’єднаної території. Передати її в ОДА, облраду, КМУ, щоб при формуванні нового бюджету були враховані ті чи інші проблеми об’єднаної громади.

Те, що об’єднуватись треба — у нікого не викликає сумнівів. Не можна дотувати раду, яка не забезпечує виконання дохідної частини бюджету. Це неправильно. За два місяці нинішнього року найбільший дохід у місцеву казну є у Річківській, Малехівській, Жовківській, Дублянській, Рава-Руській, Сопошинській, Липницькій радах. Навколо них і треба шукати об’єднання. У законі написано, що об’єднуватись мають ради так, щоб не було розриву території й до економічно сильніших. Тому кожній громаді та голові треба обдумати цей процес. Якщо ми самі не об’єднаємось, то, однозначно, вийде закон,  і зроблять це з центру, з Києва.

Тому просимо голів провести роз’яснювальну роботу серед мешканців громад. Краще громадам самим визначитися, бо на місцях, звісно, видніше. Як кажуть, не проспати цей момент, а просто активно попрацювати. Провести місцеві вибори без територіальної реформи — це даремно витратити  бюджетні кошти. Хоча їх і треба проводити, бо завершується п’ятий рік каденції. Як їх провести, не внісши зміни у
Конституцію? Верховній Раді, Кабінету Міністрів України треба пришвидшити роцес приймання законів про реформування місцевого самоврядування. Вибори мають проводитись за новою територіальною реформою. Громади повинні управляти, працювати над розвитком інфраструктури, а не просто виживати.

Без рішення громади об’єднання не буде — так прописано у законі. Тому нині треба дискутувати, обговорювати можливості й перспективи, визначатися і приймати логічне рішення. Якщо цього не зробимо ми, то вирішать за нас. Нині створені робочі групи зі сільських голів, депутатів, спеціалістів, які роз’яснюватимуть принципи добровільного об’єднання територіальних громад.

Уляна ЛАЩІВСЬКА.