Головна Коротко Звернення до Президента України та Верховної Ради України

Звернення до Президента України та Верховної Ради України

174
0

Місцеві ради є безумовними прихильниками децентралізації, яка останнім часом декларується одним з пріоритетів державної політики в Україні. Децентралізація — це не тільки випробуваний часом та європейським досвідом шлях оптимізації публічного адміністрування, але й посилення впливу громадян на реалізацію своїх свобод.

Після революції Гідності в Україні було проведено бюджетну децентралізацію, що дозволило суттєво збільшити доходи місцевих бюджетів; поступово відновлюються та розширюються права місцевого самоврядування; проводиться політика на укрупнення та формування спроможних громад.

Разом з тим відверте занепокоєння викликають механізми, закладені у проекті змін до Конституції (прийняті у першому читанні), які спотворюють ідею децентралізації і розпочинають зворотний відлік всім позитивним процесам, які здійснювались за останній час.

Зокрема повноваження префекта зупиняти дію актів органів місцевого самоврядування створюють, по-перше, суттєві корупційні ризики, по-друге, роблять органи місцевого самоврядування повністю підконтрольними префектам. Адже запропонований механізм зупинки актів призведе до того, що органи місцевого самоврядування будуть змушені де-факто погоджувати всі свої акти з префектами.

Ще більше застережень викликає право Президента зупиняти «повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради», яке може застосовуватися на невизначений строк і необмежену кількість разів. По факту ж ця норма призведе для прямої залежності органів місцевого самоврядування від президентської вертикалі. Також її можна розцінювати як заочне звинувачення органів місцевого самоврядування у сепаратизмі.

Ми є громадянами України, ми працюємо на користь громад нашої країни, і тому категорично не підтримуємо ставлення до місцевих рад як до потенційних сепаратистів. У той же час для справжніх сепаратистів пунктом 18 Перехідних положень змін до Конституції запроваджуються «особливості здійснення самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області», які наразі є окупованими і підконтрольні ворогу.

Також велике занепокоєння викликає інститут «тимчасового державного уповноваженого», який, у разі зупинення Президентом повноважень ради чи голови, буде одноосібно керувати усіма виконавчими органами місцевого самоврядування. Ми бачимо велику небезпеку в такому одноосібному «правлінні» через відсутність відповідальності «тимчасового уповноваженого» перед громадою – навіть за 2-3 місяці цей управлінець матиме змогу завдати суттєвої шкоди інтересам громади.

Зважаючи на вищевикладене, звертаємося до Президента України та Верховної Ради України припинити запланований експеримент над органами місцевого самоврядування України та відкликати зміни до Конституції України, що прийняті у першому читанні.

Натомість закликаємо провести реальну конституційну реформу з децентралізації влади, якою, по-перше, необхідно зберегти конституційну цілісність та унітарність Української держави, а по-друге, створити реальні можливості для спроможного місцевого самоврядування й усунути ризики зловживання контролем за місцевою владою.

Прийнято на 5-й сесії Жовківської районної ради VІІ демократичного скликання.