Консультує Євгенія ЩЕПКО, гінеколог-репродуктолог Центру репродуктивної медицини «Боголюби».
– Що таке полікістоз яєчників і чому він виникає?
– Полікістоз яєчників, склерополікістоз, синдром Штейна-Левенталя – це комплекс порушень у роботі організму, зумовлений дисбалансом жіночих і чоловічих гормонів – естрогенів і андрогенів. Він пере-довсім призводить до збоїв роботи статевої системи.
Так, у період статевого дозріва-ння починається порушення менструального циклу – аменорея. Менструації відбуваються рідко: спершу раз у 30 днів, потім раз у 35–40, а часом навіть раз у півроку. Може виникнути ожиріння, оволосіння (гірсутизм) за чоловічим типом і навіть облисіння за чоловічим типом. У 70–80 % жінок із склерополікістозом розвивається непліддя.
Причина виникнення цього захворювання достеменно невідома. На його розвиток до певної міри впливає спадковість та негативні фактори під час статевого розвитку (стреси, перевтома, надмірні фізичні навантаження, різка зміна клімату, переїдання тощо). Велику роль відіграє також ожиріння, адже воно призводить до дисбалансу жіночих та чоловічих статевих гормонів в організмі.
– За яких симптомів жінці варто звернутися до лікаря? Що може свідчити про розвиток склерополікістозу?
– Звернутися до лікаря жінок здебільшого змушує непліддя і профузні кровотечі, хоча перші симптоми захворювання з’являються набагато раніше. Це, наприклад, порушення менструального циклу – нерегулярні менструації. Нормою вважається менструальний цикл, тривалістю від 25 до 30 днів. Якщо у жінки менструація один раз у 35 днів і більше, слід звернутися до лікаря. Насторожити також має той факт, що жінка набирає вагу, не змінюючи при цьому раціону. Жінки зі склерополікістозом за доволі короткий термін можуть набирати до 20 кілограмів, а схуднути їм дуже складно – дієти практично не допомагають. До симптомів також належить надмірне оволосіння рук, ніг, обличчя, вух (за чоловічим типом).
– Як можна діагнос-тувати захворювання?
– Достатньо зробити звичайне УЗД. При склерополікістозі діагностують збільшення розмірів яйників і потовщення капсул.
Якщо яйники не збільшені і капсула в нормі, хвилюватися немає причин. Якщо яйники збільшені, а капсула потовщена – треба негайно вживати заходів: пройти фізпроцедури, вітамінотерапію, зменшити фізичні та емоційні навантаження, дотримуватися режиму сну. Молодому організму під силу самотужки побороти склерополікістоз. Усі мами мають взяти за правило приводити дітей на УЗД, щойно у них починається перша-друга-третя менструація. Тоді кожна буде спокійна, що її донька здорова, і вона не буде через десять років бігати по клініках, бо не може завагітніти.
– Наскільки поширений скле-рополікістоз і як його лікують?
– Кожна третя жінка з непліддям має первинні або вторинні прояви склерополікістозу. На жаль, більшість жінок звертається до лікарів із явною проблемою, яка виникла не сьогодні-вчора, а кілька років тому.
У запущених стадіях склерополікістоз лікують тільки оперативним шляхом. Раніше проводили клиноподібну резекцію яйників, простими словами, вирізали клин. При цьому зменшувався об’єм яйника, його капсула ставала тоншою, відбувалася овуляція (вихід яйцеклітин). У нашій клініці застосовують найсучаснішу методику – діатермодрилінг яйників, ця методика дозволяє усунути потовщення в капсулі яйника, при цьому зберегти дітородний потенціал яйника, і стимулює вільний вихід зрілих яйцеклітин. Завдяки застосуванню найсучаснішого обладнання, операція дає чудовий оздоровлюючий ефект – овуляція відновлюється відразу. Одночасно зменшується кількість андрогенів та естрогенів, в результаті чого в організмі відновлюється гормональний баланс. 50% жінок вагітніють у перші два місяці після операції.
– Але багатьох жінок лякає слово «операція»…
– Операція, про яку йдеться, є лапароскопічною, вона не потребує розрізування живота. Її проводять за допомогою спеціальних інструментів, які вводять у черевну порожнину через пуп, та два мініатюрні розрізи у зоні бікіні.
Відкладати операцію при склерополікістозі дуже небезпечно, адже це може закінчитися онкодиспансером. На пізніх етапах захворювання (при профузних кровотечах, коли є ризик виникнення онкології) може йти мова про видалення яйників, матки, труб, тобто усіх жіночих репродуктивних органів. Таким чином, жінку ще у доволі молодому віці заводять у штучний клімакс, і в результаті цього вона за один рік старіє на три-п’ять років. Так, у 45 років вона має вигляд на 55.
– Чи є ризик, що після успішного лікування, вагітності і народження дитини захворювання може повернутися?
– Так, може, але не відразу. Річ у тім, що під час вагітності гормональний баланс в організмі жінки змінюється, а тому склерополікістоз стає неактивним. Жінкам, які пройшли лікування, завагітніли і народили, я порадила би не відкладати наступну вагітність – якнайшвидше знову завагітніти. Адже є великий ризик, що через деякий час після пологів яйники знову стануть склерополікістозними. Інколи таких жінок доводиться оперувати повторно.
Медичний центр «Боголюби»: Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б (між корпусом ВОКЛ і лісом). Тел.: (0332) 20-07-02, (099) 44-55-404, (067) 851-79-38; e-mail:bogolubu@gmail.com, www.bogolybu.com.ua
Інна СЕМЕНЮК.