Головна Проблема Користь чи шкода від домашніх молочних продуктів

Користь чи шкода від домашніх молочних продуктів

807
0

Я, як і чимало господинь-галичанок,  надаю перевагу домашнім молочним продуктам. Думаю, що знайду підтримку у більшості читачів, коли скажу, що магазинна сметана не завше є придатною для приготування страв, а домашнє молоко, наприклад, смачніше та поживніше. Так вважають майже усі матусі, що мають маленьких дітей. Втім, навіть така мотивація навряд чи змусить зізнатися недобросовісних продавців, чи справжнє молоко або ж сметану вони продають…

Днями, вибираючи сметану на ринку з-поміж різних закликів на кшталт «Пані, пробуйте сметанку!» чи «Беріть, панусю, свіже ранішнє молочко!» почула й такий: «Беріть сметанку у мене. Свіжа, нинішня. Зроблена не на базар, а  як для себе… Дочці робила, а вона не прийшла. Беріть, пані, не пошкодуєте. Прийдете ще… » Я відразу подумала, а як прийду наступного разу, тоді ж сметана, певно, буде зроблена, не як для себе, а як на базар?..

То що ж  купуємо під виглядом домашнього молока, сметани і сиру? Як покупцеві на ринку відрізнити якісні молочні продукти від фальсифікованих?
Як визначити якість продукції без лабораторного аналізу, вдома і нашвидкоруч?

Фахівці, найперше, радять звертати увагу на зовнішній вигляд продавця молочної продукції. Людина має бути охайною, з акуратно зібраним волоссям. Далі не завадить подивитися на дно банки чи пляшки, у якій продається молоко, аби оцінити, чи воно ретельно проціджене. Уже за декілька хвилин будь-які домішки, якщо вони є в посудині,  осідають на дно. Механічне забруднення можна побачити неозброєним оком. Зазвичай продавці одразу перехиляють пляшку. Тому зверніть на це увагу ще до того, як вони збовтають продукт.

Колір молока теж буває доволі різним. Біле або з незначним кремовим відтінком спостерігається влітку, коли худобу випасають на луках. У свіжих зелених травах багато каротину, який частково і забарвлює молоко. Цим пояснюється жовтизна. Взимку молоко біліше. Не слід купувати молока з синюватим відтінком. Він може свідчити про те, що продукцію розбавили водою. Такі само підозри має викликати майже прозоре молоко.

Про якість також свідчать смак і аромат. Відкрийте банку чи відкрутіть кришку на пляшці й одразу понюхайте. Свіже молоко має приємний запах. Якщо чути «коровою», то це свідчить, що господиня недобре помила коров’яче вим’я.  Смак у свіжого молока солодкуватий, у прокислого, зрозуміло, з кислинкою, а розбавлене — ні солодке, ні кисле.

Сметана — це той продукт, у якому не можна приховати жоден з недоліків сировини, з якої її виготовили. Себто молока. Якщо віддає гірчинкою чи кислинкою, з таким же присмаком буде і сметана. До речі, сметани збираної продають менше, ніж сепараторної, бо вона швидше псується.

Найчастіше сметану фальсифікують у ту пору, коли худоба йде з поля на зимове стійло, без свіжої паші корови дають біле молоко, відповідно, таке ж забарвлення матиме і сметана, виготовлена з нього. Проте дехто навіть взимку продає жовтувату сметану, переконуючи покупця, що це це від високого вмісту жирів.  Виявляється,  жовтого кольору та різної густини можна досягти за рахунок підмішування соку з моркви, борошна чи крохмалю. Якщо спробуєте сметану і відчуєте в роті незначні домішки, схожі на дрібні крупинки, — не купуйте! Коли сметана не виливається з ложки, це теж свідчить про маніпуляції.  Так само на низьку якість вказують неоднорідність маси, наявні в ній згустки чи відшарування сироватки.

І, нарешті, про сир. Якщо він насправді якісний, то має бути ледь кислуватим на смак. Інколи відчувається не зовсім зрозумілий гіркувато-кислий присмак. Причому не одразу, а вже після того, як проковтнеш. На думку фахіфвців-технологів,  це через те, що сир приготовлено з молока стародійної корови. За сорок днів до розтелу молоко корів не рекомендують споживати, бо воно вже гірчить, у ньому перевищений вміст мінеральних солей, фосфатів тощо. Втім, деякі господині не гребують тим, щоб робити з нього сир. Такий продукт нагадує згусток крупинок, що погано тримаються купи. Його легко розпізнати візуально.

Насправді якісний сир за структурою трохи розсипчастий, неоднорідний, але й негрубозернистий. Якщо занадто вологий і від нього відділяється сироватка, це означає, що сир зумисне погано процідили — щоб була більша вага. При виборі сиру  зверніть увагу, чи нема у ньому жовтих або рожевих грудочок.

Також молоко можна перевірити, капнувши краплю його на ніготь: якщо відразу розпливається, то фальсифіковане, якщо крапелька тримається на нігті — натуральне.

Досвідчені господині знають, що молокопродукти на наявність крохмалю, борошна чи соди можна перевірити і в домашніх умовах, додавши у продукт крапельку йоду. Якщо молоко чи сметана містять якісь з цих речовин, продукти посиніють. Крім того, наявність домішок у молокопродуктах можна виявити за допомогою води. У воду кімнатної температури даємо крапельку молока, якщо воно повільно опускається і не відразу розчиняється у воді, то це добре молоко. Так само сметана. Якщо вона фальсифікована і містить домішки, то відразу почне розчинятися.

Шановні господині, будьте уважними при виборі молочної продукції на базарі! Не гребуйте зняти пробу з того, що купуєте. Адже, не все там зроблене, як для себе…

Настя Вігурицька.