Головна Проблема Кримінальна складова екологічної катастрофи в Грибовичах: чи знайдуть винних?

Кримінальна складова екологічної катастрофи в Грибовичах: чи знайдуть винних?

284
0

Після звернення народних депутатів Верховної Ради України поновлено кримінальне провадження щодо виливу інфільтратів у каналізацію Львова та посилено контроль за розслідуванням виливу води з кислими гудронами 12 січня 2016 року. Офіційно — від Генеральної Прокуратури та ГУ Національної поліції у Львівській області.

У Генеральній прокуратурі пові-домили, що є 2 кримінальних провадження: за заявою Ігоря Муравського, депутата Жовківської районної ради від партії УКРОП, датованої 13 січня 2016 року щодо викиду гудронів у річку Західний Буг, та заявою Державної екологічної інспекції у Львівській області (від 15 грудня 2015 року) за фактами порушень при зберіганні кислих гудронів на території, прилеглій до Грибовицького сміттєзвалища.

У слідчому відділі Жовківського відділення поліції ГУ Національної поліції у Львівській області 18 січня 2016 року їх об’єднали в одне. Розглядають, як кримінальні правопорушення за ч. 1 ст. 239 та ч. 2 ст. 242 Кримінального кодексу України, які передбачають різні міри покарання, в залежності від рівня заподіяної шкоди: штрафу в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або обмеженням чи позбавленням волі до 5 років. Йдеться про забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи довкілля, чи про забруднення поверхневих чи підземних вод і водоносних горизонтів, джерел питних, лікувальних вод або їх природних властивостей, виснаження водних джерел.

Як запевнили у Генпрокуратурі, хід розслідування перебуває на контролі прокуратури Львівської області. Головне управління національної поліції у Львівській області повідомило, що у зв’язку із суспільним резонансом подій, проблемні питання утилізації кислих гудронів щодва тижні заслуховуються на міжвідомчій координаційній нараді у Львівській облдержадміністрації за участю керівництва поліції. Проводяться необхідні слідчо-розшукові дії, «встановлюються особи, які здійснювали незаконну діяльність на території Львівського міського сміттєзвалища…, та ті особи, дії чи бездіяльність яких спричинили виникнення вказаної екологічної ситуації». Керівництво поліції тримає розслідування справи на особистому контролі.

Що ж до інфільтратів, ситуація із розслідуванням їх зливу у каналізацію міста Львова складалась не так оптимістично. 18 лютого жовківських активістів повідомили про припинення перевірки за заявою про те, що ЛКП «Збиранка» відкачує інфільтрати із Грибовицького сміттєзвалища та зливає їх у каналізацію Львова на вул. Торф’яній. Є офіційний лист і з Кам’янко-Бузького райвідділу поліції, де вказано, що «перевірку припинено, так як відсутні ознаки кримінального правопорушення».

Однак за повідомленням ГУ Національної поліції у Львівській області від 29 лютого 2016 року ЖЕО № 5623 «Шевченківським відділом поліції міста Львова проводиться перевірка факту виявлення неправомірного відкачування невідомими особами інфільтратів на території Львівського міського сміттєзвалища та незаконного зливу їх у каналізаційну мережу на вул. Торф’яній у Львові». Натомість, як допомогу слідству, УКРОП надає посилання на осіб, які вчиняли відбір і документи, що вони пред’явили: http://www.ukrop.com.ua/…/1956-lvivskiy-ukrop-pidozryuye-sc…

Біда ситуації не лише в тому, що так довго встановлюють винних, а й в тому, що, вочевидь, відсутній алгоритм дій, та, як наслідок, самі дії із ліквідації наслідків виливу. За ситуацією спостерігають. А люди у зоні лиха залишені з бідою сам на сам. І виглядає так, що за бездіяльність із ліквідації наслідків ніхто відповідальності не несе. Хоч вона теж передбачена Кримінальним кодексом України.

Ігор МУРАВСЬКИЙ, депутат Жовківської районної ради, голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів.