Головна Проблема Чи існує ідеальний підручник?

Чи існує ідеальний підручник?

448
0

Ідеальним має стати той підручник, який підійшов дитині, який вона гортає з широко відкритими очима, який зацікавив її не тільки яскравими зображеннями, але і цікавими текстами. Видання, яке, крім фактів та веселих картинок, дозволяє учневі розвиватись, підштовхує до нових відкриттів та спонукає відкрити, крім шкільних книжок ще й інші – позапрограмні. Адже книги – це надзвичайний, фантастичний і нескінченний світ знань і почуттів, шлях до якого ми знаходимо у дитинстві. Батьки і вчителі можуть або допомогти школярам відкрити цей незвіданий чудовий світ або назавжди викликати відразу до навчання та школи.

А це ж йдеться про підручники для найменших школяриків, які лише вивчають основи математики чи мов та вчаться вірно вживати терміни. Якими ж знаннями вони оволодіють до закінчення школи?!

Упродовж останнього часу найскандальніша тема в освіті – помилки в нових підручниках для 1-2 класів. Особливій критиці піддали посібники «Математика, 2 клас» авторів Ф. Рівкінд та Л. Оляницької, які, як виявилося, самі є вчителями і мали б, як ніхто, розуміти потреби та здібності школярів. Помилки різноманітні: від пропущених ком, тире, русизмів — до математичного матеріалу для старшокласників. Натомість інші українські педагоги наголошують – підручники непридатні для навчання, до того ж вони відіб’ють бажання пізнавати науку. Проти і батьки, адже навіть вони, не маючи освіти, бачать помилки.

Ось і приклади: стор. 98; стор. 11 «Накресли довжину кожної частини». (Довжину накреслити не можна), чи стор. 79 «Виділи множину замкнених кривих ліній». (У програмі немає терміна «крива лінія»). Та все це лише крапля в морі, адже тернопільські вчителі перевірили ці посібники. У книзі для першого класу на 149 сторінках вони знайшли 153 помилки (?!).

Навчальний матеріал у підручнику для першого класу подано незрозуміло для учнів. Наприклад, під час першого тижня навчання діти мали зрозуміти, що 0 – це відсутність елементів у множині.

Правило у «Математиці» для першого класу авторства Ф. М. Рівкінд та Л. В. Оляницької.

2013 року Інститут української мови надіслав до парламентського комітету висновок, згідно з яким підручники з математики для 1-го і 2-го класів, схвалені Міністерством освіти і науки, не можна використовувати у навчальному процесі через велику кількість мовних помилок. Олена Дубовик, начальник відділення науково-методичного забезпечення загальної середньої освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, зазначила, що згадані видання не були винятком із погляду оцінювання їх якості й придатності до використання в навчально-виховному процесі. Вони перемогли у Всеукраїнському конкурсі рукописів підручників для учнів 1-4 класів, а потім успішно пройшли апробацію у школах кількох областей України.

Висновки щодо підручника з математики за результатами апробації були такими:

«Підручник має належний баланс науковості й доступності, що сприяє формуванню математичної компетентності молодших школярів, опануванню способами пізнавальної діяльності. Він відповідає чинній програмі, віковим особливостям учнів і може бути внесений до переліку навчальної літератури для використання в навчально-виховному процесі початкової школи за умови врахування зазначених пропозицій та зауважень».

Оля СЛІПЕЦЬ.