Головна Соціальне життя Обов’язок нарахування і сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які провадять незалежну професійну...

Обов’язок нарахування і сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, які провадять незалежну професійну діяльність

139
0

Відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску регулюються виключно Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464). Відповідно до пункту 4,5 частини першої статті 4 Закону № 2464, фізичні особи — підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками єдиного внеску.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону № 2464, фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Фізичні особи-підприємці звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують, відповідно до закону, пенсію або соціальну допомогу (частина 4 статті 4 Закону № 2464).

Періодом, за який зазначені платники подають звітність до фіскального органу (звітний період), є календарний рік. Слід зауважити, що, згідно зі статтею 1 Розділу І Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж — період (строк), упродовж якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, згідно із законодавством, що діяло раніше та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.

Страхові внески — кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), що спрямовуються на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

У разі, якщо платником єдиного внеску не виконуються вимоги діючого законодавства, тобто не сплачується єдиний внесок та, відповідно, не подається звіт за звітний період — страховий стаж не зараховується, а, отже, особа позбавляється соціальних гарантій на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Жовківське відділення Личаківської ОДПІ