Головна Особистості Комп’ютерна залежність у дітей. Способи профілактики

Комп’ютерна залежність у дітей. Способи профілактики

920
0

Інтернет-залежність у дітей — досить поширена проблема у сьогоднішньому світі. Все більше дітей занурюється у віртуальний світ, намагаючись піти від проблем реальності або у пошуку розваг. Близько 70 % сучасних школярів, відповідаючи на запитання про свої інтереси і захоплення, згадують комп’ютер.

Інтернет-залежність, як правило, виявляється в одному з двох видів: залежність від соціальних мереж або ігрова залежність.

Найбільше небезпечними є рольові ігри. Особливо ті, в яких гравець бачить ігровий світ не з боку, а як би очима свого героя. У такому випадку вже після декількох хвилин у гравця настає момент повного ототожнення себе з ігровим героєм.

Небезпека соціальних мереж в анонімності і можливості приховувати свою особистість, приміряючи різні ролі за своїм бажанням. Діти грають роль того, ким би їм хотілося бути, йдучи від реальності і проживаючи в мережі чуже, абсолютно не схоже на реальність, життя. У деяких випадках це призводить до роздвоєння особистості і втрати почуття реальності.

Перші ознаки комп’ютерної залежності дитини:

— пропуски шкільних занять через комп’ютерну гру вдома або відвідування комп’ютерного клубу;

— просиджування біля комп’ютера у нічний час;

— приймання їжі під час комп’ютерної гри;

— асоціювання себе з героями комп’ютерних ігор;

— віддавання переваги комп’ютерним іграм, а не спілкуванню;

— загальний час, проведений за грою, перевищує час виконання домашніх завдань, прогулянок, спілкування з батьками й однолітками, інших захоплень;

— дитина не уявляє, чим себе зайняти, коли комп’ютер не працює;

— конфлікти з батьками та їх шантажування у відповідь на заборону проводити час за комп’ютером;

— переважання "тунельного" мислення, всі думки тільки про гру або соціальні мережі і те, як швидше дістатися до комп’ютера;

— невдоволення реальним життя, відчуття порожнечі у разі недоступності предмета залежності;

— обговорення комп’ютерної тематики з усіма, хто хоча б трохи розуміється на цьому.

Способи профілактики комп’ютерної залежності у дітей:

1. Привчайте дитину правильно ставитися до комп’ютера, як до технічного пристрою, за допомогою якого можливо отримати знання і навички, а не як до засобу отримання емоцій.

2. Розробляйте з дитиною правила роботи за комп’ютером.

3. Не дозволяйте дитині у віці 3-5 років грати у комп’ютерні ігри.

4. Не дозволяйте дитині їсти і пити біля комп’ютера.

5. Не дозволяйте дитині грати в комп’ютерні ігри перед сном.

6. Домовляйтеся з дитиною виконувати ці правила.

7. Обговорюйте з дитиною покарання у разі, якщо дитина порушить домовленість.

8. Коли дитина дотримується ваших вимог, обов’язково скажіть, їй про свої почуття радості та задоволення, таким чином закріпиться бажана поведінка.

9. Не використовуйте комп’ютер як засіб заохочення дитини. Під час хвороби і вимушеного перебування вдома комп’ютер не повинен стати компенсацією.

10. Допомагайте дитині долати негативні емоції, які присутні в житті кожної людини (розчарування, сум, образа, агресія тощо) і які можуть наштовхнути дитину до отримання полегшення за комп’ютерною грою.

Завжди пам’ятайте, що найбільш — важливим фактором профілактики інтернет-залежності є емоційна обстановка у сім’ї і духовний зв’язок між її членами. Ймовірність розвитку залежності менша, якщо дитина не відчуває самотності і нерозуміння з боку близьких. І найголовніше — любіть своїх дітей і не забувайте показувати їм це.

Христина КИЛЬЧ,

соціальний педагог Зіболківської ЗОШ І-ІІІ ступенів.