Головна Особистості Музею Агати Турчинської у Куликівській ЗОШ виповнюється 40 рокі

Музею Агати Турчинської у Куликівській ЗОШ виповнюється 40 рокі

567
0

Формування людини починається з перших років її життя. І багато залежить від того, хто виховуватиме її. Велика роль у вихованні молоді відводиться мистецтву, яке здатне впливати на уми і почуття людей. Воно повинно активно втручатися в суспільне життя. Серед різних видів мистецтва провідне місце належить художній літературі. Саме вона здатна заставити хвилюватись, задумуватись, мріяти, зважувати свої вчинки, перевиховувати самого себе. У цьому переконуєшся, читаючи твори Агати Федорівни Турчинської.

У 1976 році у Куликівській середній школі Нестерівського (нині Жовківського) району Львівської області відкрито кімнату-музей української письменниці Агати Федорівни Турчинської. За заповітом та за сприяння директора школи М. І. Малюки усі її речі з київської квартири перевезено у Куликівську середню школу.

У грудні 1978 року у Куликівській середній школі присвоєно ім’я А. Ф. Турчинської. Приміщення музейної кімнати змінювалось тричі. Фондова колекція налічує 560 експонатів, з них 313 – літературні книги, 177 – предмети побуту, сувеніри, картини, подарунки музею. Серед цінних експонатів є графічні роботи Касіяна, живописні картини Смольського, збірки творів письменників, сувеніри з дарчими надписами, листи-спогади письменників Ф. Малицького, Дм. Бедзика, Л. Забаштої, Григорія Шевченка про Турчинську, вітальне послання А. Турчинської учням і вчителям Куликівської школи (1972 р.), збірки творів А. Турчинської з дарчими надписами, фотографії А. Турчинської, книга відгуків, де записали свої враження відомі люди України.

В експозиції музею – два розділи: «Життя, письменницька та громадська діяльність Агати Турчинської» та «Вшанування пам’яті письменниці».

Експонати, зібрані в музеї, розповідають про дитячі роки Агати Турчинської, проведені в Куликові, вулицю Загорода, де пройшли найкращі миті дитинства, творчу письменницьку діяльність. Для огляду відвідувачів представлені ілюстрації до творів Агати Турчинської, статті з газет та журналів про неї.

Керівництво музею здійснює рада, в яку входять вчителі та учні школи. При музеї створений літературний клуб, який проводить екскурсії, літературні читання, вечори, зустрічі, уроки поезії, виставки, випуски тематичних газет.

Під 18-річним керівництвом директора музею В. М. Матківської члени клубу зібрали унікальний матеріал про видатну землячку. В результаті пошуку зібрані спогади про поетесу, її улюблені обрядові пісні і казки, цікаві факти і життя.

Літературний клуб постійно організовував і проводив зустрічі з родичами Агати Турчинської, друзями, письменниками України, Грузії, Молдавії, Москви, артистами Б. Ступкою, Ю. Брилинським, вечори, присвячені світлій пам’яті відомої землячки. В. М. Матківська ділиться спогадами: «Хочу сьогодні щиро подякувати всім тим моїм учням, які допомагали мені протягом двадцяти з гачком років проводити роботу в музеї. Багато з них роз’їхалося не тільки по Україні, а й по світу. Про діяльність Людмили та Олександра Надточих згадується і в книзі відгуків про роботу музею. А також про Ольгу Полюгу, Ольгу Матвіяс, Зоряну Троцишин, Наталю Соколовську, Галину Зінчук, Оксану Дітчук, Оксану Бурак, Марію Вільчинську, Андрія Панечка, Світлану Козар, Мирославу Садовську, Галину Гімерович, Михайла Остапчака, Ольгу Семен, Зіновія Бойка, Олега Породка, Ліду Чорненьку, Іванку Мартин, Наталю Войтинську, сьогоднішнього директора нашої школи Тараса Миколайовича Гнатюка і багато-багато інших. Важко сьогодні всіх перелічити. Всім складаю щиру подяку.

Звертаюсь і до вас, юні друзі, проводьте більше часу за книгою, а не перед телевізором – і будуть у нас Турчинські нового покоління. Беріть приклад зі своєї землячки: вчіться у неї наполегливості, вміння долати труднощі. І до вас звертаюся, мої сучасники: колеги, дбаймо не тільки про матеріальний достаток своїх дітей, а більше – про їх духовний світ. Це наш святий обов’язок! Це те, що ніщо і ніхто не зможе від них забрати.

У 2003 році у Куликівській школі відбулася урочиста академія «На рідній батьківські землі», присвячена сторіччю від дня народження А. Ф. Турчинської. У 2013 році члени літературного клубу разом із Народним домом ( директор І.С. Цюпка), бібліотекою селища (завідуюча Л. С. Гнатюк) презентували мешканцям Куликова, гостям святкову програму «Любіть свою землю…», присвячену 110-й річниці від дня народження поетеси.

Учні школи ведуть активну дослідницько-пошукову роботу: запис спогадів про Турчинську у родичів, знайомих; збір речей поетеси у місцевих мешканців. Літературний клуб тісно співпрацює з краєзнавчим музеєм селища Куликів (директор Б. І. Савчук). Члени музейної ради є активними учасниками районних та обласних туристично-краєзнавчих конференцій. Діяльність музею висвітлюється у районній, селищній та шкільній пресі. У 2008 році на Львівському телебаченні вийшла в ефір програма за участю членів літературного клубу про видатних людей Куликова.

На базі музею проводяться районні методичні об’єднання, семінари вчителів. Експонати музею активно використовуються вчителями школи у навчальній та позакласній роботі. Життєвий шлях та твори поетеси надихають на творчість сучасників. Так, вчитель музики Куликівської школи, композитор Роман Свистун поклав музику на вірші Агати Турчинської: «Колискова», «Потік дитинства». А поетеса, вчителька української мови та літератури Куликівської школи Ольга Мазепа присвятила землячці поетичні рядки «Я ще живу», «Усе прожито мною, пережите…»

Ці твори були опубліковані у районній газеті «Відродження», шкільному «Віснику», а пісні вміщено у збірнику «Ромашковий край» (автор Роман Свистун, видавництво «Місіонер», м. Жовква).

Директор Куликівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, депутат районної ради Т. М. Гнатюк постійно сприяє розвитку музею, забезпечує належну матеріальну базу. Адже шкільний музей Агати Турчинської – невід'ємна складова навчально-виховного процесу. Результати просвітницької діяльності зумовлюють формування нового способу мислення, підвищення мотивації до навчальної діяльності, сприяють вихованню любові до рідного краю, почуття патріотизму.

Г. В. Яцунда, заступник директора з виховної роботи, керівник музею.