Головна Особистості Професія і покликання – служити вчителям і дітям

Професія і покликання – служити вчителям і дітям

258
0

Майстерність методиста. У чому вона полягає?

Можливо, у найпростішому — бути гарною, доброю Людиною?

Посеред різнобарв’я трав і загадкового співу птахів на лісовій галявині равського Розточчя чути дзвінкі радісні голоси — це облаштовується туристичний бівуак. Його організатором, душею і господинею є симпатична чорнявка з чарівною посмішкою — Стефанія Сліпець. Тендітна жінка з великим серцем, наповненим любов’ю до Бога, до ближніх, до колег, до дітей, до рідного краю, яка завжди збирає навколо себе велику родину з числа вчителів-географів Жовківщини.

Народилася Стефанія Юріївна 12 липня 1957 року в мальовничому селі Погариську Жовківського району. Здібність до природничих наук і бажання пізнавати щось нове визначили зміст її життя. Спочатку була організатором позакласної роботи, у 1976 році стала студенткою заочного відділення географічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка. Отримавши диплом, молода випускниця, яка вже мала досвід роботи як наставник і вихователь молоді, почала виконувати обов’язки директора Будинку піонерів (сьогодні Жовківський районний ценфтр дитячої та юнацької творчості). З 1989 року — на посаді методиста відділу освіту Жовківської райдержадміністрації.

Жовківщина стала для Стефанії Юріївни джерелом її творчого натхнення, та найбільшою нагородою в житті пані Стефанія вважає мир, злагоду і взаєморозуміння в сім’ї. Тут одружилась і разом з чоловіком, який є надійною підтримкою, виховала двох чудових дітей — сина й доньку.

Саме на посаді методиста їй вдалося найбільш яскраво та творчо виявити організаторські здібності та професіоналізм, фахово й тактовно вирішувати будь-які питання щодо викладання географії та туристсько-краєзнавчої роботи в освітніх закладах району. Усі ці роки праці Стефанії Юріївни можна охарактеризувати так: якщо вчитель — то закохана у рідний край; якщо методист — то має велике усвідомлення відповідальності за якість навчально-виховного процесу у викладанні географії в школах району; якщо людина — то
добродушна, сповнена любові, глибокого патріотизму до Батьківщини.

Кожна зустріч з учнями, учителями  географії району, колегами по роботі, виборцями округу для неї хвилююча і пам’ятна, бо «… очевидним є те, — каже п. Стефанія, — що ми готуємо до життя покоління українців, яке себе поважає і
ставить за мету бути успішним на своїй рідній землі».

Особливу увагу приділяє творчому зростанню обдарованої учнівської молоді. Недаремно учні шкіл району є переможцями предметних (обласного і Всеукраїнського етапів) олімпіад з географії, інтернетолімпіад, інтелектуальних ігор «Геліантус»,«Що? Де? Коли?», Всеукраїнського турніру юних географів.

Високий професіоналізм, демократичний стиль взаємодії з дітьми та вчителями, толерантність, тактовність дали можливість створити одну з найкращих творчих груп учителів-предметників не лише в районі, а й в області. Володіючи великим творчим потенціалом, високою працездатністю, Стефанія Юріївна згуртувала навколо себе вчителів-однодумців, які націлені на творчу науково-педагогічну діяльність. Вона готова завжди поділитися своїми думками з колегами і, як умілий керівник, поставила перед собою цілі: удосконалення науково-методичного забезпечення навчально-виховного процесу краєзнавчими матеріалами; розвиток творчого потенціалу і професійної майстерності педагогів; упровадження нових педагогічних технологій навчання і виховання учнів засобами краєзнавства як важливої ланки пізнання природи й господарства району; відбір та підготовка до видання кращих авторських методичних матеріалів, програм, навчальних посібників тощо для подальшого використання їх у практичній діяльності; пошук учителів, керівників гуртків, класних керівників; апробація навчально-методичних посібників з краєзнавства у школах.

Зі спогадів учителя географії, учасника творчої групи вчителів географії Жовківського району: «Особистість обдарованого учня нерозривно пов’язана з особистістю Вчителя. Молодого і досвідченого, вимогливого і наполегливого, учителя-новатора та бездоганного класика — хто його формує, іде поруч, зрозуміє, підтримає, зрештою зобов’яже і надихне! Якось я запитала Стефанію Юріївну, чи веде вона спостереження за обдарованими учнями, як їх виявляє, як спонукає до росту. Методист у відповідь розповіла про методу одного з кращих, на її думку, учителів географії в роботі з обдарованими дітьми. На перший погляд, метода надзвичайно проста. Для вчителя побачити учня, що має схильність до аналітики та логічного мислення, не є великою проблемою. Потім — стимулювання навчально-пізнавальної діяльності, мотивація для учня, а далі — праця!!! І тоді розв’язування чергової задачі — як нова вершина для альпініста, а долання труднощів — як внутрішня необхідність…

Майстерність і вимогливість, багатий досвід та відповідальність — це риси, що необхідні як для вчителя, так і для керівника, і саме вони притаманні Стефанії Юріївні — фахівцю-методисту, який незримо завжди стоїть поруч. Важко переоцінити її працездатність та невтомність. Скількох з нас вона помітила, переконала, підтримала за 28 років спільної праці з учителями географії».

С. Ю. Сліпець належить до тих, хто щоденно дбає про підвищення свого професійного та духовного рівня. Вона є активним учасником науково-практичних конференцій різних рівнів, постійний доповідач на семінарах, нарадах, круглих столах, які проводить Департамент освіти Львівської області,
Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Творче об’єднання «Соняшник», Львівський обласний центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді, бере участь у міжнародних програмах з питань сталого розвитку суспільства, інноваційних програмах з використання ІКТ.

За свою трудову діяльність виявила багатогранність свого обдарування. Вона — талановитий педагог, методист, популяризатор географічних знань, краєзнавець, про що свідчить значний творчий доробок Стефанії Юріївни, яка є
автором і співавтором низки наукових та методичних праць, статей, які вирізняються насиченістю й фактичністю матеріалу, комплексним підходом до висвітлення наукових питань і друкувалися на сторінках фахових та періодичних видань.

Стефанія Юріївна завжди у творчому пошуку, чого вимагає й від учителів району. Свідченням цього є збільшення кількості переможців обласного етапу та лауреатів Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Учитель року» у номінації «Географія». Багатьом молодим учителям району допомогла стати творчими педагогами, поповнити ряди із званням «Старший учитель», «Учитель — методист».

З її ініціативи проводяться щорічні виїзні семінари для вчителів-географів району. Методист продумано підбирає для таборування місця: не лише мальовничі, але й цікаві в історично-культурному аспекті, наприклад, на території старовинного городища Щекотин біля с. Глинська; на узліссі,
біля славнозвісного Крехівського монастиря та крехівських коралових останців; біля меморіального комплексу «Пирятинська трагедія», що в с. Бишкова; поблизу новобудови Любельської шахти в Малому Поліссі; в урочищі Гончарі с. Потелича тощо. На таких семінарах учителі збагачують свої знання про рідний край, удосконалюють навики з пішого туризму, спортивного орієнтування, організації практичних робіт з виходом на місцевість, знайомляться з вимогами до організації походів, екскурсій, оформлення пошуково-дослідницьких робіт.

На районному рівні Стефанія Юріївна започаткувала щорічне відзначення Дня туризму, туристичної спартакіади в школах району із висвітленням звітів на сайті відділу освіти та в місцевій пресі. Роботи переможців надсилаються на
обласні конкурси на кращий методичний матеріал туристсько-краєзнавчої тематики, на кращу програму туристсько-краєзнавчих гуртків. Пошукові роботи гуртківців дослідницької тематики — переможці експедицій «Моя Батьківщина — Україна», «Сто чудес України», «Історія міст і сіл», конкурсу мультимедійних проектів «Моє село», молодіжної науково-дослідницької конференції «Андрей Шептицький: будівничий, князь, лідер».

За свою невтомну працю та значний внесок у роботу з обдарованими дітьми нагороджена грамотами Жовківської РДА і Департаменту освіти Львівської області.

Особливою теплотою та щирістю насичена співпраця Стефанії Юріівни з Жовківським деканатом Сокальсько-Жовківської Єпархії УГКЦ. Спільно вони проводять благодійні акції для учнівської молоді та громади Жовківщини.

Упродовж багатьох років Стефанія Юріївна виконує значний обсяг громадської роботи як депутат міської ради. У її характері — уміння вислуховувати людей, не стояти осторонь їхніх проблем. «Порядність, інтелігентність, висока професійність, пунктуальність, надійність у роботі, самодисципліна і самокритичність, невдоволеність досягнутим, невгамовна жадоба до самовдосконалення, акуратність, раціональне використання кожної хвилини», —  так про неї відгукуються її виборці.

Щедра та багата галицька земля обдарованими, працьовитими, відданими улюбленій справі та суспільству людьми. Сповнена творчих задумів, любові до дітей, учителів та рідної землі Сліпець Стефанія Юріївна продовжує наполегливо  трудитися, послуговуючись життєвим кредо: «Справжній педагог повинен працювати на майбутнє».

Тож вітаємо Вас, дорога Стефаніє Юріївно, з ювілейним днем народження! Щиро зичимо здоров’я, усіляких гараздів. Надалі залишайтеся невтомним генератором новаторських ідей. Ми уклінно дякуємо Вам за науку, мудрість, тепло, що випромінює Ваше велике й чуйне серце.

Із повагою,

вчителі географії Жовківщини.